Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Inauguracja roku akademickiego na WPPT

03.10.2013 | Aktualizacja: 07.10.2013 11:43

Uroczystość inauguracji roku akademickiego na WPPT poprzedziło otwarcie Laboratorium Zespołu Przetwarzania Sygnałów Biomedycznych (fot. Krzysztof Mazur)

Nowy rok akademicki zainaugurował w czwartek Wydział Podstawowych Problemów Techniki. Na pierwszy rok studiów przyjęto około 850 osób, na wszystkich latach studiuje tu około 2000 młodych ludzi.
– Nauki podstawowe są niezmiernie ważne dla rozwoju uczelni technicznej nastawionej na badania. Nie tylko dają dobre podstawy naukowe absolwentom, ale pozwalają tak formułować podejmowane problemy badawcze, by można było uzyskać na nie fundusze ze środków na badania podstawowe – mówił podczas inauguracji rektor PWr profesor Tadeusz Więckowski.
– WPPT oferuje m.in. studia z inżynierii biomedycznej. To kierunek chętnie wybierany przez kandydatów, a i ja z wiekiem zaczynam doceniać pożytki z rozwoju inżynierii biomedycznej – uzasadniał wybór tematyki wykładu inauguracyjnego dziekan WPPT profesor Marian Hotloś. Wykład wygłosiła prof. n. tech. dr hab. n. fiz. inż. lek. Halina Podbielska. Kierowany przez nią Instytut Inżynierii Biomedycznej i Pomiarowej (IIBiP) zajmuje się biofizyką agregatów molekularnych, biofizyką i fizjologią błon komórkowych, biooptyką, metodologią i zastosowaniami badań molekularnych, pomiarami i analizą sygnałów biologicznych, elektroniką biomedyczną, systemami pomiarowymi i diagnostycznymi. 
Profesor Podbielska mówiła o roli nauk technicznych w diagnostyce medycznej i leczeniu. Przedstawiła światowe osiągnięcia z tej dziedziny i dorobek pracowników Politechniki Wrocławskiej. Wymieniła m.in. sukcesy profesor Małgorzaty Komorowskiej w badaniach stanu czerwonych krwinek i profesora Henryka Kasprzaka w pracach nad zwilżaniem oka.
– Zaletą studiów na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki jest wysoki poziom, bo kadra przedkłada jakość nad ilość – podkreślała przewodnicząca Zarządu Parlamentu Studenckiego PWr. Dodała, że to skłoniło ją do podjęcia studiów II stopnia na tym samym wydziale.
Uroczystość inauguracji została poprzedzona otwarciem Laboratorium Zespołu Przetwarzania Sygnałów Biomedycznych, które mieści się w gmachu głównym. Jego organizatorem jest dr hab. Robert Iskander, prof. nadzw. PWr. Grupa profesora Iskandera współpracuje z Wydziałem Elektroniki, matematykami i fizykami z W11, zwłaszcza z zespołem profesora Henryka Kasprzaka. Zajmują się główne problematyką fizyki oka (optyka widzenia, oprzyrządowanie optometryczne i okulistyczne) oraz zagadnieniami ciśnienia wewnątrzczaszkowego, które bada dr Magdalena Kasprowicz. Zespół współpracuje z przemysłem, co pozwoliło wprowadzić na rynek nowy instrument pomiarowy, stosowany w badaniach oka.
Maria Kisza