Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Badania i Technologie

Drukuj

Minister nagrodziła naszych naukowców [WIDEO]

27.11.2014 | Aktualizacja: 08.12.2014 11:07

Profesor Krzysztof Abramski i jego podopieczni: dr inż. Jarosław Sotor i dr inż. Grzegorz Soboń (fot. Krzysztof Mazur)

Na Zamku Królewskim w Warszawie profesor Lena Kolarska Bobińska wręczyła nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród laureatów znalazło się pięciu naukowców z Politechniki Wrocławskiej 


Nagrodę za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne w kategorii badań podstawowych odebrał profesor Krzysztof Abramski i jego podopieczni: dr inż. Jarosław Sotor i dr inż. Grzegorz Soboń. Zespół z Wydziału Elektroniki od kilkunastu lat prowadzi badania w dziedzinie laserów światłowodowych, w tym laserów emitujących tzw. impulsy ultrakrótkie. 

youtube
Za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej nagrodzono profesora Janusza Mroczkę, również z Wydziału Elektroniki. Profesor jest twórcą metody momentów w analizie układów dyspersyjnych, zdobywcą ośmiu patentów, z których cztery zostały wdrożone. Wypromował 24 doktorów. 

youtube
Minister wyróżniła również dr. inż. Romualda Tarczewskiego z Wydziału Architektury. Uczony otrzymał nagrodę dla nauczycieli akademickich w kategorii osiągnięcia organizacyjne.
Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wręczane są od 2013 r. Kandydatów mogą zgłaszać rady naukowe, rady wydziałów lub organy reprezentujące inne jednostki naukowe, organizacje pozarządowe (których celem statutowym jest działalność na rzecz nauki), a także prezes oraz poszczególne komitety Polskiej Akademii Nauk.
Joanna Pająk