Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Z Klubu Seniora

Drukuj

Salonik Literacki u podnóża Ślęży

13.07.2015 | Aktualizacja: 13.07.2015 10:43

Salonik Literacki Koła Emerytów i Rencistów PWr z wizytą w Przemiłowie (fot. Maria Lewowska)

​Twórcy zrzeszeni w Saloniku Literackim Koła Emerytów i Rencistów PWr spotkali się z czytelnikami w Przemiłowie. Pierwszy raz prezentowali swoją twórczość poza uczelnią
Przemiłów to niewielka miejscowość u podnóża Ślęży, która już przed wojną była znana jako miejsce spotkań artystów. Emeryci pod przewodnictwem dr inż. Izabeli Hudymy z Komisji Imprez Kulturalnych KEiR wybrali się tam 11 lipca. Czekał na nich piknik, a po nim – spotkanie z mieszkańcami wsi.
Każdy z twórców przeczytał kilka swoich utworów. Janina Beliwar-Węgrzyńska wzruszała wszystkich optymistycznym podejściem do trudnych życiowych spraw, Irena Gaweł przedstawiła dowcipne fraszki, limeryki i tzw.  prztyczki. 


Joanna Palonka-Korol (sołtys Przemiłowa) i Jadwiga Dębicka (prezes stowarzyszenia Ślężański Krąg) przypomniały, że w ich miejscowości ostatnie takie spotkania odbyły się we wczesnych latach 30. XX wieku. Ich organizatorem był mieszkający wtedy w okolicy poeta Paul Borsch.
Spotkanie z twórcami z Saloniku Literackiego miało nawiązywać do tej przedwojennej tradycji. – Mamy nadzieję, że to będzie pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie artystyczne w naszej miejscowości – mówiła Joanna Palonka-Korol.
ml