Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Z Klubu Seniora

Drukuj

Studenci o kamieniołomach. Spotkanie w Klubie Seniora

30.05.2016 | Aktualizacja: 30.05.2016 13:00

Studenci z KN Revimining w Klubie Seniora (fot. ML)

O najpiękniejszych kamieniołomach Dolnego Śląska opowiadali seniorom Politechniki Wrocławskiej członkowie Koła Naukowego Revimining, działającego przy Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii naszej uczelni. Skupili się na obiektach, które obecnie są rekultywowane
Studenci tłumaczyli, że Dolny Śląsk to region zasobny w różne rodzaje skał. Są tu zarówno granity i inne skały magmowe, jak i piaskowce. Z naszego regionu pochodzi niemal 50 proc. całego wydobycia tych surowców w skali kraju. Część kamieniołomów jest eksploatowana, inne są już poddawane rekultywacji i rewitalizacji. Tymi ostatnimi zajęli się członkowie KN Revimining.
Skały magmowe – m.in. bazalty i granity – wydobywane były głównie w rejonie Strzelina i Strzegomia, a także w powiecie wałbrzyskim i jaworskim. Szczególnie ciekawie wyglądają tzw. Małe Organy Myśliborskie koło Myśliborza w powiecie jaworskim: swoją nazwę zyskały one dzięki podobieństwu do piszczałek organowych. Natomiast piaskowce wydobywano w Radkowie w Górach Stołowych. Obecnie we wszystkich miejscach, gdzie dawniej istniały kamieniołomy, trwa intensywna rewitalizacja. Najczęściej są one dostosowywane do potrzeb turystów.
Prelekcja wzbudziła ogromne zainteresowanie słuchaczy, tym bardziej, że Koło Emerytów i Rencistów Politechniki Wrocławskiej co roku organizuje kilka wycieczek krajoznawczych, także do miejsc, o których opowiadali studenci.
Koło Naukowe Revimining istnieje od wiosny 2015 r., zrzesza studentów i doktorantów z wydziałów: Architektury, Inżynierii Środowiska oraz Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, a jego opiekunami są dr inż. Urszula Kaźmierczak i mgr inż. Paweł Strzałkowski.
Spotkanie w Klubie Seniora odbyło się 19 maja.
Maria Lewowska