Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Z Klubu Seniora

Drukuj

Spotkanie z Marią Czarnecką w Klubie Seniora

16.06.2016 | Aktualizacja: 16.06.2016 14:52

Maria Czarnecka w Klubie Seniora PWr (fot. Krzysztof Mazur)

O zamkach piastowskich we Wrocławiu mówiła w Klubie Seniora Politechniki Wrocławskiej Maria Czarnecka, emerytowana pracownica Studium Wychowania Fizycznego naszej uczelni i przewodniczka miejska
Prelegentka opowiadała o pozostałościach zamku prawobrzeżnego, które znajdują się przy ul. Św. Marcina we Wrocławiu. Zostały odkryte przez prof. Małgorzatę Chorowską w podziemiach klasztoru sióstr de Notre Dame. Zespół zamkowy składał się z zabudowań mieszkalnych i kilku kaplic. Jego budowa rozpoczęła się w XII w., rezydował tu m.in. książę wrocławski Henryk Brodaty wraz z małżonką – Jadwigą. Pozostałości zamku są udostępniane turystom.
W związku z rozbudową miasta w XIII w. powstał nowy zamek, na lewym brzegu rzeki. Wielokrotnie przebudowywany, ostatecznie w 1659 r. został przez cesarza Leopolda Habsburga udostępniony jezuitom, którzy już wtedy prowadzili w mieście szkołę średnią. Pozostałości tego zamku można zobaczyć w zakrystii kościoła uniwersyteckiego.
Maria Czarnecka pokazała też zdjęcia zamku Piastów Śląskich w Legnicy i budowli wzniesionych przez przedstawicieli innych gałęzi tego rodu.
Prelegentka od 40 lat jest pilotką wycieczek krajowych i zagranicznych, a także przewodniczką miejską po Wrocławiu.
ml