Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Z Klubu Seniora

Drukuj

Dr Jan Francyk o początkach telekomunikacji satelitarnej

27.06.2016 | Aktualizacja: 27.06.2016 13:46

Spotkanie z dr. inż. Janem Francykiem w Klubie Seniora PWr (fot. Krzysztof Mazur)

Gościem Klubu Seniora był dr Jan Francyk, ekspert w dziedzinie telekomunikacji i podróżnik. Opowiadał o swojej wyprawie do Bretanii
Dr Jan Francyk  jest emerytowanym pracownikiem Wydziału Elektroniki na PWr. W latach 80. był wykładowcą w Institut des Télécommunications d'Oran w Algierii. Pasjonuje się turystyką i fotografowaniem.
Podczas czwartkowego spotkania mówił o historii Bretanii, geografii tego regionu Francji i o jego znaczeniu dla rozwoju telekomunikacji. – W 1958 roku przeniesiono z Paryża do Lannion części Instytutu Telekomunikacji. Trzy lata później rozpoczęto tam budowę pierwszej anteny radiowej dla połączeń w Europie. Właśnie w Bretanii w 1962 roku odbyła się pierwsza międzykontynentalna transmisja satelitarna – mówił dr Jan Francyk.  Opowiedział też o historii telekomunikacji, począwszy od doświadczeń naukowych Benjamina Franklina w XVIII wieku.
Prelegent  swój wykład bogato zilustrował  wykonanymi przez siebie zdjęciami.  Wystawę jego prac poświęconą właśnie Bretanii można oglądać w holu budynku C-13.
ISZ