Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

ACIIDS 2013 w Kuala Lumpur

11.04.2013 | Aktualizacja: 11.04.2013 16:12

Uczestnicy konferencji ACIIDS 2013 (fot. dr inż. Bogdan Trawiński)

Współorganizowana przez Politechnikę Wrocławską konferencja naukowa ACIIDS, poświęcona inteligentnym systemom informacyjnym i systemom baz danych, odbyła się w marcu w Malezji. Pomysłodawcą i przewodniczącym tych spotkań jest profesor Ngoc Thanh Nguyen z Instytutu Informatyki (I-32).
Była to kolejna, piąta już konferencja ACIIDS – poprzednie zorganizowane zostały w Dong Hoi (2009), w Hue (2010) w Wietnamie, w Deagu w Korei (2011) oraz w Ho Chi Minh City w Wietnamie (2012). Współorganizatorami konferencji w Malezji, oprócz PWr były uniwersytety: Universiti Teknologi Malaysia (UTM) i Nguyen Tat Thanh University (Wietnam). Honorowymi przewodniczącymi zostali: rektor PWr prof. Tadeusz Więckowski oraz wicekanclerz UTM prof. Zaini Bin Ujang.
Główny organizator ze strony malezyjskiej jest najstarszym publicznym uniwersytetem technicznym w Malezji i jednym z pięciu ze statusem „research university”. Ponad 24 tys. studentów i 4 tys. doktorantów uczęszcza na zajęcia na 14 wydziałach, położonych w dwóch kampusach: w Kuala Lumpur i Johor Bahru, mieście znajdującym się na południu Półwyspu Malajskiego. Kadra UTM liczy ponad 1,1 tys. pracowników naukowo-dydaktycznych z tytułem doktora oraz ok. 2 tys. pracowników administracyjnych.
Na ACIIDS 2013 zgłoszono referaty z 20 krajów, z których wybrano 108 do ustnej prezentacji i publikacji w dwóch woluminach prestiżowej serii Springera Lecture Notes in Artificial Intellignce, vol. 7802 i 7803, posiadającej 10 pkt na liście ministerialnej. Tematyka prezentowanych referatów dotyczy najnowszych zagadnień związanych Inteligentnymi Systemami Informacyjnymi oraz Inteligentnymi Bazami Danych. Duża grupa prac przedstawia rozmaite zastosowania i praktyczne aspekty tych zagadnień.
Wykłady plenarne wygłosili profesorowie Sigeru Omatu z Osaka Institute of Technology w Japonii, Hoang Pham z State University of New Jersey (USA), Naomi Salim z Universiti Teknologi Malaysia w Malezji oraz Mong-Fong Horng z Kaohsiung University na Tajwanie. Sesjom specjalnym przewodniczyli m.in. dr Adrianna Kozierkiewicz-Hetmańska i dr Bogdan Trawiński z Instytutu Informatyki PWr.
Obecnie w krajach azjatyckich corocznie jest organizowana duża liczba konferencji naukowych, także informatycznych. Unikalność konferencji serii ACIIDS polega na łączeniu aspektów systemów inteligentnych i przetwarzania danych. Istnieje, bowiem duża potrzeba na nowoczesne metody ekstrakcji wiedzy z dużej i bardzo dużej ilości danych (ang. Big Data). Tematyka konferencji ACIIDS bardzo dobrze wpisuje się w ten trend. Dzięki temu i rzetelnemu procesowi selekcji referatów, ACIIDS jest jedną z nielicznych konferencji, dla których Springer publikuje materiały w swojej prestiżowej serii Lecture Notes in Artificial Intelligence. Tematyka konferencji ACIIDS jest także ściśle związana z zakresem czasopisma International Journal of Intelligent Information and Database Systems (wyd. przez Inderscience Publishers), w którym prof. Ngoc Thanh Nguyen pełni funkcję Editor-in-Chief.
Jednym z celów powołania do życia serii konferencji ACIIDS jest promowanie Politechniki Wrocławskiej w krajach azjatyckich, w których, na skutek dynamicznego rozwoju gospodarczego, wzrasta zapotrzebowanie na edukację oraz badania naukowe. Na konferencjach tych PWr jest bardzo wyraźnie obecna, między innymi, dzięki corocznemu uczestnictwu dużej grupy przedstawicieli naszej uczelni. Podczas ACIIDS 2013 został zainicjowany proces zawierania ramowych umów o współpracy. Podpisano umowy pomiędzy Politechniką Wrocławską i Universiti Teknologi Malaysia, a także największą uczelnią w Malezji: Universiti Teknologi MARA.
Bezpośrednio przed ACIIDS 2013 prof. Ngoc Thanh Nguyen wygłosił wykłady na zaproszenie kilku uniwersytetów w Kuala Lumpur, Johor Bahru oraz sekcji IEEE w Malezji.
Kolejna konferencja 6th Asian Conference on Intelligent Information and Database Systems, ACIIDS 2014 odbędzie się w kwietniu przyszłego roku w stolicy Tajlandii, Bangkoku, a jej współorganizatorem obok PWr, będzie King Mongkut's Institute of Technology Ladkrabang.
dr. inż. Bogdan Trawiński