Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Interdyscyplinarna konferencja w Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych PWr

18.11.2014 | Aktualizacja: 21.11.2014 09:37

Profesorowie Zbigniew Bać, Olena Vynoslavska i ks. Jerzy Machnacz podczas otwarcia konferencji (fot. Krzysztof Mazur)

Rozwój człowieka w przestrzeni materialnej i społecznej – międzynarodowa konferencja młodych naukowców pod takim właśnie tytułem rozpoczęła się we wtorek w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Jednym z jej organizatorów jest Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych Politechniki Wrocławskiej


W czasie dwudniowych  obrad uczestnicy będą zastanawiać się nad tym, jak zmiany w środowisku wpływają na rozwój człowieka i jak sam człowiek kształtuje to środowisko. - Chcemy tu zrozumieć sens swego istnienia – mówił na rozpoczęciu konferencji ks. prof. Jerzy Machnacz, dyrektor Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych PWr. Refleksję nad tym tematem podejmą specjaliści z różnych dziedzin – psychologowie, architekci, filozofowie. Ks. Machnacz życzył im dotknięcia nieskończoności.
Przed południem odbyły się dwa wykłady plenarne. Profesor Augustyn Bańka z Poznania mówił o wzajemnym wpływie człowieka i szeroko rozumianego środowiska. Zwrócił uwagę m.in. na to, że zmiany w życiu są konieczne, ale nie każda jest przejawem postępu. Za cechę charakterystyczną współczesnego świata uznał to, że wielu ludziom łatwiej się poruszać w środowisku wirtualnym niż realnym. – To niebezpieczne, bo może prowadzić do stagnacji – przestrzegał. Zachęcał do budowania relacji rzeczywistych – z ludźmi i naturą. Natomiast profesor Zbigniew Bać mówił o habitatach jako naszym miejscu na ziemi (rozmowa z profesorem Baciem, twórcą szkoły naukowej Habitat tutaj).
Na wtorkowe popołudnie i środę zaplanowano obrady w sekcjach. We wtorek poruszone zostaną tematy dotyczące wpływu rodziny na rozwój człowieka i środowiska jako jego kontekstu oraz środowiskowych uwarunkowań rozwoju człowieka i budowania relacji interpersonalnych. Natomiast w środę młodzi naukowcy będą rozmawiać o przestrzeni publicznej i osobistej, edukacji i nowych technologiach. Spotkania sekcji będą odbywały się w Centrum Kultury Studenckiej i w budynku C-7 (szczegółowy program tutaj).
W konferencji uczestniczy 53 młodych naukowców z Politechnik: Wrocławskiej, Krakowskiej  i Łódzkiej oraz Uniwersytetów: Wrocławskiego, Opolskiego, Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz National Technical University of Ukraine z Kijowa.
Maria Lewowska