Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Obrady CETOP na Politechnice Wrocławskiej. Goście z 11 państw

11.06.2015 | Aktualizacja: 11.06.2015 12:50

Obrady CETOP na Politechnice Wrocławskiej (fot. Iwona Szajner)

Na Politechnice Wrocławskiej obradują europejscy specjaliści z branży hydrauliki i pneumatyki zrzeszeni w organizacji CETOP
- Goszczą u nas przedstawiciele jedenastu krajów, po raz pierwszy walne zgromadzenie CETOP odbywa się we Wrocławiu – mówi dr inż. Henryk Chrostowski z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, przewodniczący komitetu organizacyjnego. Dodaje, że CETOP powstał ponad 50 lat temu, a Politechnika Wrocławska należy do niego od 10 lat.


CETOP (European Oil Hydraulic and Pneumatic Committee) jest największą organizacją zrzeszającą producentów i dystrybutorów elementów hydrauliki i pneumatyki (skupia około 40 proc. światowego rynku w tym obszarze) z 17 państw. Na walne zgromadzenie do Wrocławia przyjechali członkowie m.in. z Turcji, Francji, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Szwajcarii.
- W Polsce centrum hydrauliki ciągle jest jeszcze Wrocław, tu mieści się dużo firm, które produkują, projektują czy sprzedają elementy hydrauliczne – mówi dr inż. Zygmunt Domagała z Katedry Eksploatacji Systemów Logistycznych, Systemów Transportowych i Układów Hydraulicznych na PWr. - Politechnika Wrocławska była organem założycielskim korporacji producentów elementów hydrauliki siłowej, dzięki temu mogliśmy zostać członkiem CETOP. Jesteśmy pierwszym ośrodkiem naukowym, który wszedł do tej organizacji.
Podczas trzydniowego spotkania (10-12 czerwca) na naszej uczelni obradują komisje: ekonomiczna, edukacyjna, techniczna oraz marketingu i komunikacji. – Jednym z zadań takich obrad jest wytyczanie nowych celów dla organizacji – mówi dr Zygmunt Domagała. Dodaje, że wyzwania stojące przed branżą to między innymi zmniejszenie zużycia energii. – Coraz większe znaczenie ma tutaj mechatronika, w konstrukcjach pomp ciągle coś się modyfikuje, ale tak naprawdę już niewiele da się zmienić. Natomiast istotny jest cały system sterowania i to właśnie on może  wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii, a to zgodnie z dyrektywą unijną, musimy zrobić do 2020 roku.
Uczestnicy rozmawiają także na temat systemu certyfikacji - CETOP - Education Recommendations. – To szkolenia mające na celu przekazanie umiejętności praktycznych w obszarze hydrauliki i pneumatyki na różnych poziomach: od operatora układów hydraulicznych i pneumatycznych przez służby utrzymania ruchu po ich projektantów – wyjaśnia dr Henryk Chrostowski z PWr.
Spotkania robocze odbywają się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. W programie trzydniowych obrad jest też zwiedzanie laboratoriów uczelnianych oraz wycieczki po Wrocławiu i Dolnym Śląsku.
ISZ