Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Absolwenci EMMEP spotkają się na Politechnice Wrocławskiej

25.08.2015 | Aktualizacja: 25.08.2015 13:16

Uczestnicy zjazdu FEMP będą mieli okazję zwiedzić m.in. Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie (fot. materiały skansenu)

W czwartek do Wrocławia przyjadą absolwenci i kilkoro uczestników Erasmus Mundus Minerals and Environmental Programme. To dwuletnie studia magisterskie prowadzone przez konsorcjum sześciu europejskich uczelni, w tym Politechnikę Wrocławską. W naszym mieście będą pracować na warsztatach, ale i integrować się podczas zwiedzania i czasu wolnego

EMMEP umożliwia studentom po licencjacie wybór jednej z trzech górniczych specjalności na studiach magisterskich: European Geotechnical and Environmental Course (EGEC), European Mining Course (EMC) lub  European Mineral Engineering Course (EMEC).


W czasie studiów drugiego stopnia zaliczają zajęcia na czterech z sześciu uczelni uczestniczących w programie. Do wyboru mają: Delft University of Technology, RTWH Aachen University, University of Exeter, Helsinki University of Technology (Aalto University School of Science and Technology),  University of Miskolc i Politechnikę Wrocławską.

Pierwszy rok (dwa semestry) podzielony jest na cztery okresy studiów na czterech uczelniach. Pozostałe dwa semestry studenci spędzają na dwóch uczelniach dyplomujących (wybranych spośród tych kształcących ich na pierwszym roku). Dla studentów to czas intensywnej nauki i zdobywania praktycznych doświadczeń dzięki współpracy FEMP z firmami, ale i poznawania świata. Pracują też w wielokulturowych, międzynarodowych grupach, dzięki czemu uczą się tolerancji i różnych stylów pracy.

Absolwenci programu i kilkoro jego uczestników spotkają się w te wakacje we Wrocławiu na zjeździe FEMP (Federation of European Mineral Programs), organizacji, która koordynuje ten program. Zapraszają ich tu wspólnie Politechnika Wrocławska i KGHM, który jest sponsorem zjazdu. W czwartek do naszego miasta przyjedzie ponad 80 osób, m.in. z Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier, Finlandii, Szwecji i Chile. – Część z nich studiowała na Politechnice Wrocławskiej. Dla wielu jednak będzie to pierwsza okazja do wizyty w naszym mieście – opowiada dr Gabriela Paszkowska, pełnomocnik dziekana Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr ds. studiów międzynarodowych. 

W czasie zjazdu uczestnicy będą m.in. pracować na warsztatach i prezentować wyniki swojej pracy. Zostaną podzieleni na grupy i skupią się na zagadnieniach związanych ze strategią rozwoju KGHM. Dla najlepszych miedziowy potentat przygotował nagrody. Kadra naukowa i koordynatorzy programu będą z kolei rozmawiać o przyszłości programu EMMEP.

Zjazd będzie też okazją do poznania Politechniki Wrocławskiej, samego Wrocławia i Dolnego Śląska oraz do integracji uczestników spotkania. Zwiedzą m.in. Geocentrum, do którego dostaną się Polinką, a z jego tarasu będą mogli obejrzeć panoramę miasta. Czeka ich też wycieczka z przewodnikiem po Wrocławiu oraz wyjazd do skansenu górniczo-hutniczego w Leszczynie. W programie zjazdu zaplanowano również zabawę w Strefie Kultury Studenckiej.

Szczegóły na stronie internetowej FEMP.

lucy