Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Na Politechnice dyskutowali o przyszłości KGHM

28.08.2015 | Aktualizacja: 11.09.2015 14:26

Zjazd Federacji Międzynarodowych Programów Górniczych na Politechnice Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur)

Czy po roku 2020 KGHM powinien zmienić swoją specjalizację, w jakie projekty się angażować? To tylko cześć zagadnień, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy zjazdu Federacji Międzynarodowych Programów Górniczych (FEMP)
Zjazdy absolwentów programów organizowanych przez FEMP odbywają się każdego roku, a gospodarzem tegorocznego spotkania jest Politechnika Wrocławska. W konferencji udział bierze ok. 80 osób m.in. z Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier, Finlandii, Szwecji i Polski.
W trakcie zjazdu uczestnicy wezmą udział m.in. w warsztatach i zaprezentują wyniki swojej pracy. Tematem przewodnim zajęć są kwestie związane ze strategią rozwoju KGHM na najbliższe lata. Dotyczą nie tylko projektów czy możliwych fuzji, w które powinna się zaangażować miedziowa spółka, ale także ewentualnej zmiany specjalizacji firmy po roku 2020.
– Chcemy przeprowadzić burzę mózgów, dzięki której być może uda się wypracować jakieś ciekawe rozwiązania albo podsunąć przedstawicielom KGHM pomysły przydatne w opracowaniu strategii rozwoju firmy –  tłumaczy dr Gabriela Paszkowska, pełnomocnik dziekana Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr ds. studiów międzynarodowych.


FEMP to organizacja skupiająca sześć europejskich uczelni i ponad 30 firm związanych z branżą górniczą. Federacja koordynuje program dwuletnich studiów magisterskich, w trakcie których studenci zdobywają doświadczenie pracując w międzynarodowych grupach.
Po licencjacie mogą oni wybrać jedną z trzech górniczych specjalności na studiach magisterskich, a zajęcia zaliczają na czterech z sześciu uczelni uczestniczących w programie. Do wyboru mają Delft University of Technology, RTWH Aachen University, University of Exeter, Helsinki University of Technology (Aalto University School of Science and Technology),  University of Miskolc i właśnie Politechnikę Wrocławską.
– Znajdujemy się w gronie najlepszych uczelni technicznych w Europie. Nasze programy kończą się potrójnym dyplomowaniem, a absolwenci pracujący w zagranicznych firmach stają się ambasadorami Politechniki i naszego kraju – podkreśla dr Gabriela Paszkowska.
Spotkanie absolwentów potrwa do 29 sierpnia. W tym czasie będą oni mieli okazję do poznania naszej uczelni, samego Wrocławia i Dolnego Śląska. Zwiedzą m.in. Geocentrum, a z jego tarasu będą mogli obejrzeć panoramę miasta. Czeka ich też wycieczka z przewodnikiem po Wrocławiu oraz wyjazd do skansenu górniczo-hutniczego w Leszczynie.

Sponsorem głównym FEMP 2015 jest KGHM Polska Miedź.
Michał Ciepielski