Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Uczniowie liceum o informatyce. Konferencja na Politechnice

07.09.2015 | Aktualizacja: 08.09.2015 10:17

Uczestnicy warsztatów (fot. Krzysztof Mazur)

Licealiści wzięli udział w Dolnośląskich Warsztatach Młodych Informatyków, organizowanych na Politechnice Wrocławskiej.  – Poziom merytoryczny referatów był bardzo wysoki, jestem pod wrażeniem - mówił prof. Ngoc Thanh Nguyen z PWr
Warsztaty, które odbyły się 7 września, są efektem trwającej od ponad roku współpracy między Wydziałem Informatyki i Zarządzania a liceum. – Nasi uczniowie mają tutaj bardzo przyjazne środowisko do rozwijania swoich zainteresowań – powiedział Michał Głowacki, dyrektor III LO.
Prace prezentowane przez uczniów podczas konferencji powstały pod okiem opiekunów merytorycznych z uczelni. Zaprezentowano 11 referatów z zakresu szeroko rozumianej informatyki. Zostały one wybrane przez komitet naukowy, któremu przewodniczył prof. Ngoc Thanh Nguyen. Wśród prelegentów znaleźli się nie tylko uczniowie z Wrocławia, ale też z Legnicy i Brzegu.  


– Nad naszym projektem pracowaliśmy od lutego – zdradziła Edyta Rogula z III LO, która wraz z  Agatą Gajec, Michałem Kmiecikiem i Barbarą Wędrychowicz zaprojektowała narzędzie do rekomendowania filmów. Inicjatorką projektu była dr Adrianna Kozierkiewicz-Hetmańska z PWr: - Podsunęłam uczniom temat, który wydawał mi się intuicyjny i bliski ich zainteresowaniom, tak żeby nauka była jednocześnie też przyjemnością.
- Początki projektu były bardzo trudne, bo musiałyśmy nauczyć zupełnie nowego dla nas języka programowania – przyznała Edyta Rogula. Zespół spotykał się z opiekunką raz na tydzień, a następnie każdy pracował we własnym zakresie.  – Mieli trudne zadanie, bo jednocześnie przygotowywali się też do matury, ale jestem z nich bardzo zadowolona –powiedziała dr Kozierkiewicz-Hetmańska.
- Wybraliście sobie bardzo przyszłościowy kierunek zainteresowań – mówił do uczestników rektor PWr prof. Tadeusz Więckowski. - Techniki informacyjne i komunikacyjne są motorem napędowym naszego regionu, dotyczą obecnie praktycznie każdej dziedziny życia. Rektor wyraził nadzieję, że uczestnicy konferencji będą  dalej rozwijać swoje pasje naukowe już jako studenci Politechniki Wrocławskiej.
Dziekan Wydziału Informatyki i Zarządzania, prof. Zdzisław Szalbierz stwierdził, że takie warsztaty są świetną okazją do tego, żeby uczniowie zobaczyli, jak wygląda praca naukowa. Młodzi informatycy musieli nie tylko przygotować do strony merytorycznej projekt, ale potem omówić go na forum w trakcie konferencji.  Mieli też możliwość wymienić  się uwagami odnośnie swoich wystąpień, a także wysłuchać opinii ekspertów.
ISZ