Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Specjaliści z całego świata o ochronie drewnianych zabytków

08.09.2015 | Aktualizacja: 11.09.2015 09:37

Wystawa poświęcona szesnastu drewnianym cerkwiom znajdującym się w regionie karpackim w Polsce i na Ukrainie, które w 2013 r. wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (fot. Michał Ciepielski)

​Ochrona, konserwacja oraz wzmacnianie historycznych obiektów i konstrukcji drewnianych to główny temat konferencji "Shatis 2015”, która w środę rozpocznie się na Politechnice Wrocławskiej. W spotkaniu udział weźmie ponad dwustu specjalistów z dwudziestu krajów
 – Obiekty drewniane z oczywistych względów są wyjątkowo mocno narażone na niszczenie, dlatego podczas konferencji chcemy bardzo mocno podkreślić potrzebę rozszerzenia wiedzy w obszarze ochrony tego typu konstrukcji – mówi prof. Jerzy Jasieńko z Politechniki Wrocławskiej, specjalista w dziedzinie ochrony zabytków.
 
W trakcie trzydniowego spotkania przedstawionych zostanie ok. 120 prezentacji związanych z ochroną historycznych obiektów drewnianych. Będzie to dobra okazja nie tylko do wymiany doświadczeń, ale też do poznania aktualnych badań w tej dziedzinie realizowanych w innych krajach.
 – W Polsce sytuacja nie jest zła. Drewniane zabytki koncertują się głównie wokół kościoła ewangelickiego, katolickiego i ortodoksyjnego, a zatem mają gospodarza, co jest kluczem w ich ochronie. Na terenie naszego kraju mamy ok. 1100 drewnianych kościołów, które są co prawda w różnym stanie, ale trwają. Jest to jednak zbiór wymagający ciągłych interwencji – tłumaczy prof. Jerzy Jasieńko.
Naukowiec zaznacza jednak, że sytuacja wygląda gorzej w obszarze obiektów poza sakralnych, które często nie są przez nas nawet zauważane, a które mają olbrzymie znaczenie dla pejzażu kulturowego. Chodzi tu np. o drewniane perony, młyny, wiatraki czy chałupy.
– W przypadku wiatraków i podobnych tego typu elementów najskuteczniejszą metodą jest ich transfer do skansenów. Niemożliwe jest bowiem utrzymanie pojedynczego elementu na obszarze, który ma charakter terenu inwestycyjnego. To problem, nad którym także trzeba się pochylić – dodaje prof. Jerzy Jasieńko.
 Konferencja na Politechnice Wrocławskiej rozpocznie się w środę o godz. 10.00 w auli Gmachu Głównego przy Wyb. Wyspiańskiego 27.
 Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa poświęcona szesnastu drewnianym cerkwiom znajdującym się w regionie karpackim w Polsce i na Ukrainie, które w 2013 r. wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ekspozycję będzie można oglądać
w holu bud. A-1 Politechniki Wrocławskiej.
Program konferencji dostępny jest tutaj.
Michał Ciepielski