Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

Jedyne takie warsztaty w Polsce. Ze specjalistami, którzy uczą maszyny rozpoznawać obrazy i rozumieć mowę

25.09.2015 | Aktualizacja: 25.09.2015 10:13

Bibliotech - Środowiskowa Biblioteka Nauk Ścisłych i Technicznych (fot. Dział Marketingu i Promocji PWr)

​Zatrudniają ich największe światowe korporacje: Google, Microsoft, Facebook czy Twitter. To oni są autorami programów komputerowych, które rozpoznają ludzką mowę czy analizują mutacje genów. We wtorek eksperci nowoczesnej dziedziny informatyki, tzw. głębokiego uczenia, spotkają się na dwudniowych warsztatach organizowanych przez Politechnikę Wrocławską

To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, które stało się możliwe dzięki funduszom projektu Europejskie Centrum Badań nad Inteligencją sieciową ENGINE.


Deep learning, czyli głębokie uczenie to błyskawicznie rozwijająca się dziedzina informatyki, dzięki której powstają systemy komputerowe samodzielnie rozpoznające obiekty lub wzory.
- Tradycyjne programy rozwiązują problemy na podstawie algorytmów, czyli podanych przez człowieka sposobów rozwiązania zadania – tłumaczy dr hab. Urszula Markowska-Kaczmar z Politechniki Wrocławskiej, organizator warsztatów. - Jednak dla pewnych zadań nie znamy algorytmów, potrafimy natomiast przedstawić komputerowi przykłady poprawnych i niepoprawnych rozwiązań. Maszynowe uczenie to zbiór metod, które na podstawie takiego zbioru przykładów umożliwiają wytrenowanie maszyny do poprawnego rozpoznawania innych podobnych przykładów - wyjaśnia.
W przypadku głębokiego uczenia zbiór przykładów jest ogromny, czas uczenia bardzo długi, ale efekty zadziwiające. Od 2013 r. rozpoznawanie niezakłóconej mowy jest prawie bliskie ludzkiemu.
Warsztaty na Politechnice Wrocławskiej poprowadzą uznani naukowcy, specjaliści głębokiego uczenia w dziedzinie przetwarzaniu obrazów i języka naturalnego: Ruslan Salakutinov z Uniwersytetu wToronto, Roland Memisevic z Uniwersytetu w Montrealu i Wojciech Zaremba z Uniwersytetu w Nowym Jorku.
Więcej na temat warsztatów tutaj. Zostaną zorganizowane w budynku D-21 (Bibliotechu).
r