Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

O inteligentnych systemach informacyjnych. Konferencja w Tajlandii

23.04.2014 | Aktualizacja: 05.05.2014 11:42

Sala plenarna w czasie uroczystości otwarcia konferencji (fot. Bogdan Trawiński)

Szesnastu naukowców z dwóch wydziałów Politechniki Wrocławskiej - Informatyki i Zarządzania oraz Elektroniki wystąpiło na konferencji Asian Conference on Intelligent Information and Database Systems (ACIIDS) w Tajlandii
Konferencja, współorganizowana przez Politechnikę Wrocławską, odbyła się 7-9 kwietnia. Pomysłodawcą i przewodniczącym był profesor Ngoc Thanh Nguyen z Instytutu Informatyki PWr.


Relacja dr. inż. Bogdana Trawińskiego z Instytutu Informatyki PWr:
W krajach azjatyckich corocznie organizuje się wiele konferencji naukowych, także z dziedziny informatyki. Wyjątkowość konferencji serii ACIIDS polega na łączeniu aspektu systemów inteligentnych z aspektem przetwarzania danych. Istnieje duże zapotrzebowanie na nowoczesne metodologie ekstrakcji wiedzy z dużej i bardzo dużej ilości danych (ang. Big Data) oraz na technologie eksploracji strumieni danych. Tematyka konferencji ACIIDS bardzo dobrze wpisuje się w ten trend.
Na dynamicznie rozwijającym się, także pod względem aktywności naukowej, Dalekim Wschodzie konferencje ACIIDS stały się ważnym miejscem spotkań i wymiany poglądów naukowców, również polskich. W tym roku odbyła się kolejna, szósta już konferencja ACIIDS - poprzednie organizowano w 2009 r. w Dong Hoi w Wietnamie, w 2010 r. w Hue w Wietnamie, w 2011 r. w Deagu w Korei, w 2012 r. w Kaohsiung na Tajwanie oraz w 2013 r. w Kuala Lumpur w Malezji. Współorganizatorami tegorocznego spotkania byli Politechnika Wrocławska oraz King Mongkut's Institute of Technology Ladkrabang (KMITL), a honorowymi przewodniczącymi konferencji zostali: rektor PWr profesor Tadeusz Więckowski, prorektor PWr profesor Andrzej Kasprzak oraz były już rektor KMITL profesor Tawil Paungma.
Jednym z celów powołania do życia serii konferencji ACIIDS jest promowanie Politechniki Wrocławskiej w krajach azjatyckich. Przy szybkim rozwoju gospodarczym wzrasta tam także zapotrzebowanie na edukację oraz badania naukowe. Na konferencjach ACIIDS rola Politechniki Wrocławskiej jest bardzo mocno podkreślana, między innymi, dzięki obecności corocznie dużej grupy uczestników z naszej uczelni. W tym roku do Bangkoku przyjechało i wygłosiło swoje referaty 16 naukowców z dwóch wydziałów PWr: Informatyki i Zarządzania oraz Elektroniki.
Główny organizator ze strony tajskiej, King Mongkut's Institute of Technology Ladkrabang, założony w 1960 r., jest czołową publiczną uczelnią techniczną Tajlandii. Ponad 24 tys. studentów i ok. 700 doktorantów uczęszcza na zajęcia w dwóch kampusach położonych w dzielnicy Bangkoku Ladkrabang oraz w Chumporn na południu Tajlandii. Kadra KMITL liczy około tysiąca pracowników naukowo-dydaktycznych pracujących na siedmiu wydziałach: Engineering, Architecture, Agricultural Technology, Agro-industry, Science, Industrial Education oraz Information Technology. KMITL posiada również College of Data Storage Innovation, Administrative and Management College, Nano-technology College oraz International College. Uczelnia jest otwarta na współpracę międzynarodową.
Na konferencję ACIIDS 2014 zgłoszono 260 referatów z 32 krajów, z których wybrano 124 do ustnej prezentacji i publikacji w dwóch woluminach prestiżowej serii Springera "Lecture Notes in Artificial Intellignce", vol. 8397 i 8398. Ponadto 35 referatów zakwalifikowano do prezentacji w formie posterów. Te ostatnie zostały opublikowane, po rozszerzeniu, w serii Springera Studies in Computational Intelligence, vol. 551. Dotychczasowe publikacje serii konferencji ACIIDS były indeksowane m.in. w Web of Science, EI, dblp i Scopus. Tematyka prezentowanych referatów dotyczy najnowszych zagadnień związanych z dziedzinami inteligentnych systemów informacyjnych oraz inteligentnych baz danych. Bardzo duża grupa prac przedstawia rozmaite zastosowania i praktyczne aspekty tych zagadnień.
Wykłady plenarne wygłosili profesorowie Klaus-Robert Müller z TU Berlin, członek Narodowej Akademii Nauk Niemiec Leopoldina, Leszek Rutkowski z Politechniki Częstochowskiej, członek Polskiej Akademii Nauk, Vilas Wuwongse, rektor Asian University z Tajlandii oraz Kang-Hyun Jo z University of Ulsan w Korei.
Sesjom tematycznym oraz specjalnym przewodniczyli m.in. prof. Zbigniew Huzar, prof. Jerzy Świątek, prof. Przemysław Kazienko, prof. Janusz Sobecki, dr Bogdan Trawiński, dr Kazimierz Choroś, dr Marcin Maleszka z Instytutu Informatyki oraz prof. Michał Woźniak z Katedry Systemów i Sieci Komputerowych na Wydziale Elektroniki. W pracach organizacyjnych zaangażowani byli pracownicy Zakładu Systemów Zarządzania Wiedzą z Instytutu Informatyki.
Dzięki bardzo aktualnej tematyce i rzetelnej selekcji referatów, ACIIDS jest jedną z nielicznych konferencji, dla których Springer publikuje materiały w swojej prestiżowej serii "Lecture Notes in Artificial Intelligence". Tematyka konferencji ACIIDS jest także ściśle związana z zakresem czasopism International Journal of Intelligent Information and Database Systems oraz Transactions on Computational Collective Intelligence, a także Vietnam Journal of Computer Science, w których prof. Ngoc Thanh Nguyen pełni funkcję Editor-in-Chief.
Kolejna konferencja 7th Asian Conference on Intelligent Information and Database Systems, ACIIDS 2015 odbędzie się w marcu przyszłego roku na Bali w Indonezji. Jej współorganizatorem, obok Politechniki Wrocławskiej, będzie Binus University z Jakarty, największa prywatna uczelnia w Indonezji.
Dr inż. Bogdan Trawiński, km