Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Ludzie Politechniki

Drukuj

Profesor Podbielska i dr Hajdusianek w plebiscycie „Kobieta Wpływowa 2015”

17.02.2015 | Aktualizacja: 04.03.2015 10:46

Prof. Halina Podbielska (fot. Joanna Pająk)

Zaczęła się szósta edycja plebiscytu Gazety Wrocławskiej, w którym wybierane są wpływowe Dolnoślązaczki. Do konkursu zgłaszane są kobiety przedsiębiorcze, aktywistki i liderki, zarówno ze świata biznesu, jak i polityki, nauki, medycyny czy oświaty
W tegorocznej edycji wśród kandydatek do tytułu Kobiety Wpływowej są dwie uczone z Politechniki Wrocławskiej. To profesor Halina Podbielska i dr Anna Hajdusianek.
Do drugiego marca można na nie głosować smsami, poprzez Facebooka albo formularz do głosowania na portalu internetowym Gazety Wrocławskiej. Szczegóły tutaj.
Zwyciężczynię poznamy 12 marca na gali w klubie Creator. 


Profesor Halina Podbielska jest absolwentką Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i Akademii Medycznej we Wrocławiu. Ukończyła też studia podyplomowe na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej i Central University of Connecticut. Zdała egzamin państwowy dla członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej, wykładowca na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Autorka lub współautorka ponad 330 prac naukowych, głównie z inżynierii biomedycznej, optyki i bioptyki, badań nanomateriałów, licznych patentów, zgłoszeń patentowych. Stypendystka Fundacji im. Alexandra von Humboldta (Uniwersytety we Frankfurcie nad Menem, w Münster, w Berlinie). Zaproszony naukowiec, Instytut Weizmanna, Rehovot, Izrael, Visiting Professor Instytut Optyki, Uniwersytet Techniczny w Berlinie i Charité Universitätsmedizin Berlin. Współtwórca i redaktor naczelny czasopisma poświęconego zagadnieniom biooptyki i inżynierii biomedycznej Acta Bio-Optica et Informatica Medica Inżynieria Biomedyczna. Członek zespołu ekspertów w 6. i w 7. Programie Ramowym Komisji Europejskiej oraz w Horizon2020. Członek Rady Naukowej The European Association for Predictive, Preventive & Personalised Medicine. Członek LIONS Club, w ramach którego zajmuje się działalnością charytatywną na rzecz dzieci i młodzieży.
Dr Anna Hajdusianek pracuje na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Jest twórczynią Akademii Młodych Odkrywców na Politechnice Wrocławskiej. Prowadzi zajęcia propagujące fizykę w przedszkolach i szkołach. Aktywnie uczestniczy w organizacji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, gdzie przygotowuje m.in. „Jarmark fizyczny”. Prowadziła wykłady w różnych, niekiedy dziwnych miejscach – w Bajkobusie (mobilnej scenie Wrocławskiego Teatru Lalek) czy w Galerii Dominikańskiej, gdzie opowiadała o kosmosie (razem z kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim) i o dinozaurach. Jest laureatką wielu nagród, m.in. „Popularyzator Nauki 2010” (organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego) i Lew Politechniki w 2011 r.
/