Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Ludzie Politechniki

Drukuj

Profesor Podbielska piąta w plebiscycie na Kobietę Wpływową 2015

04.03.2015 | Aktualizacja: 17.03.2015 13:33

Profesor Halina Podbielska jest kierownikiem Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej (fot. Joanna Pająk)

Zakończyło się głosowanie w plebiscycie Gazety Wrocławskiej, w którym czytelnicy wybierali wpływowe Dolnoślązaczki. Nasza uczelnia miała w nim swoje dwie reprezentantki. Obie zajęły wysokie pozycje
Profesor Halina Podbielska z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr ostatecznie zajęła piąte miejsce z liczbą 19 802 głosów. Przed nią uplasowały się Ewa Misiak z Work Service, Iwona Krawczyk, prezes Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, posłanka Ewa Wolak i Renata Berdowicz, wiceprezeska Stowarzyszenia "Dolnośląski Kongres Kobiet".
Na 16. miejscu z 2 734 głosami znalazła się natomiast dr Anna Hajdusianek, także z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr.


Finałową galę plebiscytu zaplanowano na 12 marca w klubie Creator, a więcej o samym konkursie można przeczytać tutaj.
Profesor Halina Podbielska jest absolwentką Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i Akademii Medycznej we Wrocławiu. Ukończyła też studia podyplomowe na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej i Central University of Connecticut. Zdała egzamin państwowy dla członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej, wykładowca na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Autorka lub współautorka ponad 330 prac naukowych, głównie z inżynierii biomedycznej, optyki i bioptyki, badań nanomateriałów, licznych patentów, zgłoszeń patentowych. Stypendystka Fundacji im. Alexandra von Humboldta (Uniwersytety we Frankfurcie nad Menem, w Münster, w Berlinie). Zaproszony naukowiec, Instytut Weizmanna, Rehovot, Izrael, Visiting Professor Instytut Optyki, Uniwersytet Techniczny w Berlinie i Charité Universitätsmedizin Berlin. Współtwórca i redaktor naczelny czasopisma poświęconego zagadnieniom biooptyki i inżynierii biomedycznej Acta Bio-Optica et Informatica Medica Inżynieria Biomedyczna. Członek zespołu ekspertów w 6. i w 7. Programie Ramowym Komisji Europejskiej oraz w Horizon2020. Członek Rady Naukowej The European Association for Predictive, Preventive & Personalised Medicine. Członek LIONS Club, w ramach którego zajmuje się działalnością charytatywną na rzecz dzieci i młodzieży.
Dr Anna Hajdusianek pracuje na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Jest twórczynią Akademii Młodych Odkrywców na Politechnice Wrocławskiej. Prowadzi zajęcia propagujące fizykę w przedszkolach i szkołach. Aktywnie uczestniczy w organizacji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, gdzie przygotowuje m.in. „Jarmark fizyczny”. Prowadziła wykłady w różnych, niekiedy dziwnych miejscach – w Bajkobusie (mobilnej scenie Wrocławskiego Teatru Lalek) czy w Galerii Dominikańskiej, gdzie opowiadała o kosmosie (razem z kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim) i o dinozaurach. Jest laureatką wielu nagród, m.in. „Popularyzator Nauki 2010” (organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego) i Lew Politechniki w 2011 r.
l