Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Ludzie Politechniki

Drukuj

​Profesor Zbigniew Bać odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

02.06.2014 | Aktualizacja: 05.06.2014 16:12

Profesor Zbigniew Bać promuje ideę habitatów (fot. Krzysztof Mazur)

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył 26 maja odznaczenia zasłużonym twórcom i animatorom kultury - filmowcom, aktorom, reżyserom, kompozytorom, muzealnikom i architektom - wśród nich profesorowi Zbigniewowi Baciowi za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury

Prezydent dziękował odznaczonym za osiągnięcia: - Mam świadomość, że każde państwa dokonanie, każdy życiorys artystyczny, działacza kultury składa się na wielką mozaikę osiągnięć w skali całej kultury narodowej - mówił. - Zawsze z ogromnym wzruszeniem odznaczałem wielu ludzi zasłużonych w obszarze kultury za heroiczne postawy, za uczestnictwo w walce o wolność, zawsze robiłem to z wielką wdzięcznością i głębokim przekonaniem.

Zaznaczył jednak, że źródłem radości jest wręczanie odznaczeń za działanie w warunkach normalności, za osiągnięcia, które są cząstką naszej polskiej wolności i normalności.

Yt


Zbigniew Antoni Bać urodził się w Rzeszowie, jest architektem, profesorem Politechniki Wrocławskiej. Dyplom uzyskał w 1956 r. Pracę doktorską obronił w 1967 r. Obecnie pracuje także na Uniwersytecie Zielonogórskim. W latach 1980-1983 był wykładowcą na Uniwersytecie w Mosulu (Irak).

Promuje ideę habitatów, czyli osiedli stworzonych dla ludzi, którzy się znają i postanawiają żyć obok siebie. Według profesora Bacia takie miejsca są sposobem na rozwiązanie problemów społeczeństwa.

Yt

Profesor był wcześniej nagradzany przez senat, rektora, dziekana i dyrektora Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej. Odznaczono go także Złotym Krzyżem Zasługi (1976), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1987), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2002) oraz Medalem i Złotą Odznaką Politechniki Krakowskiej (2005).

Relacja i zdjęcia z uroczystości wręczenia odznaczeń tutaj.

/