Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Ludzie Politechniki

Drukuj

Doktorant PWr nagrodzony w konkursie Impuls

24.07.2014 | Aktualizacja: 27.08.2014 14:06

Wojciech Wodo, laureat konkursu organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (fot. Iwona Szajner)

Wojciech Wodo, doktorant na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej, został laureatem I edycji konkursu Impuls, który zorganizowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Jego praca uzyskała trzecią nagrodę i dofinansowanie w wysokości 80 tys. zł. Na czym polega projekt? Nie ma dwóch osób, które pisałyby na klawiaturze w identyczny sposób. Ten właśnie fakt, czyli swego rodzaju podpis, wykorzystuje w swojej pracy dotyczącej ochrony tożsamości Wojciech Wodo.

- Mój projekt bazuje na tym, nad czym pracujemy w zespole już od dłuższego czasu. Chodzi o stworzenie klawiatury biometrycznej, która zapewni większą anonimowość użytkownika - mówi doktorant PWr. Dodaje, że nagroda pozwoli mu przyspieszyć niektóre działania, jak na przykład nawiązanie współpracy z partnerem przemysłowym. - Chcę stworzyć coś, co stosunkowo szybko będzie mogło się znaleźć w produkcji.
Konkurs Impuls miał na celu promowanie badań aplikacyjnych oraz rozwój umiejętności z zakresu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. 80 proc. przyznanej kwoty to część subwencyjna na realizację nagrodzonego projektu badawczego, pozostałe 20 proc. stanowi indywidualne wsparcie dla laureata.
To kolejne wyróżnienie dla Wojtka. W czerwcu 2011 roku zdobył „Studenckiego Nobla” w kategorii nauk ścisłych, a na początku 2012 roku tytuł „Primus Ekspert” w kategorii informatyk. Jest także absolwentem programu Top 500 Innovators (przebywał na stażu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley).
Mgr inż. Wojciech Wodo (ur. w 1987 r. w Bełchatowie) od 2006 roku jest mocno związany z Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Politechnika” - obecnie jako opiekun. Inicjator licznych wydarzeń kulturalnych na Politechnice Wrocławskiej, pasjonat filmu; szczególnie bliskie jest mu kino Davida Lyncha. Uwielbia animację tradycyjną oraz formy eksperymentalne obrazu. Jest pomysłodawcą i organizatorem projektów wizualno-muzycznych związanych z kinem niemym, videoartem i muzyką filmową. Od lat zakochany w niemieckim ekspresjonizmie filmowym.
W 2011 roku ukończył informatykę na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich pod opieką prof. Mirosława Kutyłowskiego. Na Politechnice Wrocławskiej zajmuje się tematyką bezpieczeństwa komputerowego, bada metody identyfikacji i autoryzacji oraz kwestie nowoczesnych dokumentów tożsamości.
Współpracuje z Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, m.in. realizując projekty w ramach Dolnośląskiego Bonu na Innowacje czy Dolnośląskiej Sieci Wzornictwa Przemysłowego. Jest członkiem Zarządu Fundacji MANUS oraz Rady Doktorantów Politechniki Wrocławskiej.
Andrzej Charytoniuk, isz