Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Ludzie Politechniki

Drukuj

Doktorat z uznaniem premiera

01.08.2014 | Aktualizacja: 27.08.2014 14:07

Dr inż. Grzegorz Soboń pracuje na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej (Fot. Styk Telewizja Politechniki Wrocławskiej)

Dr inż. Grzegorz Soboń z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej znalazł się wśród laureatów tegorocznych nagród Prezesa Rady Ministrów

Naukowiec otrzymał wyróżnienie za rozprawę doktorską pt. „Światłowodowe układy typu MOPA do generacji i wzmacniania ultrakrótkich impulsów laserowych w III oknie telekomunikacyjnym”, realizowaną pod opieką profesora Krzysztofa Abramskiego.

To kolejny naukowy sukces doktora Sobonia. Naukowiec jest m.in. laureatem głównej nagrody w konkursie o Nagrodę Centrum Badawczego ABB oraz dwukrotnym stypendystą programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W roku akademickim 2012/2013 otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia, a jego praca magisterska została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie imienia Profesora Adama Smolińskiego na najlepsze prace dyplomowe z zakresu optoelektroniki.


Dr inż. Grzegorz Soboń zajmuje się tematyką laserów i wzmacniaczy światłowodowych, laserów femtosekundowych wykorzystujących grafen oraz optycznych grzebieni częstotliwości. Jest współautorem 34 publikacji w czasopismach z listy filadelfijskiej, ponad 40 referatów konferencyjnych oraz 6 patentów w UP RP oraz międzynarodowego zgłoszenia patentowego PCT. Od 2009 r. uczestniczył łącznie w ośmiu projektach badawczych poświęconych laserom i wzmacniaczom światłowodowym, laserom na bazie grafenu oraz wibrometrii laserowej. Obecnie pełni rolę kierownika dwóch projektów badawczych.
Joanna Pająk