Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Ludzie Politechniki

Drukuj

Profesor Monika Hardygóra doktorem honoris causa Uniwersytetu w Petroszani

28.10.2014 | Aktualizacja: 13.11.2014 13:51

Dyplom wręcza prezydent senatu Uniwersytetu Petroszani profesor Ilie Rascolean (fot. archiwum profesor Moniki Hardygóry)

Senat rumuńskiego Uniwersytetu w Petroszani przyznał tytuł doktora honoris causa profesor Monice Hardygórze z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Naukowiec uhonorowano nim w uznaniu dla jej działalności dydaktycznej i badawczej, a także jej wkładu w rozwój szkolnictwa wyższego i osiągnięć w obszarze badań naukowych
Tytuł doktora honoris causa profesor Hardygórze przyznano w czasie obchodów 150-lecia Wyższej Edukacji Górniczej w Rumunii. Laudację wygłosił wówczas profesor Victor Arad, prorektor ds. badań Uniwersytetu w Petroszani, a dyplom wręczył profesor Ilie Rascolean, prezydent senatu.


Profesor Monika Hardygóra zajmuje się badaniami teoretycznymi i eksperymentalnymi w zakresie taśm przenośnikowych i ich połączeń. Jest autorem lub współautorem ponad 160 prac, w tym dwóch książek i ponad 200 prac badawczych na potrzeby przemysłu, głównie wydobywczego. Kierowała zespołem, który opracował ekologiczną technologię łączenia taśm przenośnikowych, wdrożoną następnie w kopalni Bełchatów. Dzięki temu kopalnia zyskała nagrodę Ekolidera 2007.
Zorganizowała także i kieruje Laboratorium Transportu Taśmowego, które jest laboratorium akredytowanym PCA prowadzącym badania taśm przenośnikowych, połączeń taśm, gumy, tkanin, mieszanek kauczukowych oraz tworzyw sztucznych. Bada właściwości fizykomechaniczne wyrobów i sprawdza zgodność z wymaganiami norm krajowych, europejskich i międzynarodowych, jest wskazane jako jednostka upoważniona do przeprowadzania badań wyrobów w celu dopuszczenia ich do pracy w podziemnych zakładach górniczych.
Profesor z Politechniką Wrocławską związana jest od czasów studiów. Ukończyła tu Wydział Górniczy i na nim obroniła swoją pracę doktorską. Jej mentorem był profesor Tadeusz Żur, twórca polskiej szkoły przenośników taśmowych.
Habilitację obroniła na Wydziale Nauk Technicznych w Akademii Górniczej, a rada Wydziału Górniczego krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej wnioskowała o przyznanie jej tytułu profesora.
Kilkakrotnie wyjeżdżała na staże naukowe i przemysłowe, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Była m.in. na uniwersytecie w Hannowerze i australijskim uniwersytecie w Newcastle. W 1989 r. pracowała w Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów” i tam uzyskała zatwierdzenia dozoru górniczego. Wykładała na uczelniach w Newcastle, Cagliary, Hannowerze i we Freibergu, a także na europejskim kursie EGEC.
Profesor uzyskała także stopień generalnego dyrektora górniczego, który jest najwyższym stopniem w górniczej hierarchii. To honorowe, dożywotnie uprawnienie.
Na Politechnice Wrocławskiej profesor Hardygóra przeszła drogę wszystkich stopni kariery naukowej – od doktoranta do profesora zwyczajnego oraz wszystkich stanowisk akademickich – od kierownika zakładu i kierownika laboratorium, po dyrektora instytutu, dziekana i prorektora. Przez wiele lat była też członkiem senatu naszej uczelni.
To osoba bardzo aktywna także poza uczelnią. Działała m.in. w komisji Nagród Prezesa Rady Ministrów, gdzie przewodniczyła zespołowi ds. nagród za wybitne osiągnięcia naukowo-techniczne, oraz w Komisji ds. Bezpieczeństwa przy Prezesie Wyższego Urzędu Górniczego. Od lat jest członkinią Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk. Obecnie jest prezesem firmy KGHM Cuprum – Centrum Badawczo-Rozwojowe.
Udziela i udzielała się również na forum międzynarodowym – m.in. w Światowym Towarzystwie Profesorów Górników (Society of Mining Professors), Europejskim Towarzystwie Profesorów Transportu (Europäische Konferenz Fördertechnik Professoren), amerykańskim Society of Mining, Metallurgy, and Exploration oraz niemieckim towarzystwie naukowym Leibniz-Sozietät w Berlinie.
W 2004 r. była organizatorem światowej konferencji Mine Planning and Equipment Selection, a pięciokrotnie wiceprzewodniczącą tej konferencji w Indiach, Kanadzie, Australii, Tajlandii i Włoszech. A to zaledwie część aktywności prof. Hardygóry. Szczegółowe informacje można znaleźć w jej życiorysie.
Profesor podkreśla w nim, że zwiedziła 105 krajów na pięciu kontynentach, wspięła się na pięć pięciotysięczników – w Himalajach, Andach i środkowej Afryce. Nurkowała na sześciu rafach koralowych i szusowała na wielu stokach.
lucy