Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Media o Nas

Drukuj

Naukowcy z PWr uczestniczą w badaniach nad elektrownią termojądrową

25.08.2014 | Aktualizacja: 27.08.2014 14:09

Fragment tekstu magazynu "Focus"

W najnowszym numerze miesięcznik „Focus” opisuje udział polskich naukowców w międzynarodowych badaniach nad stworzeniem elektrowni termojądrowej. Dużo uwagi poświęca projektowi ITER, czyli  Międzynarodowemu Eksperymentalnemu Reaktorowi Termonuklearnemu, przy którym pracują przedstawiciele PWr
„Wyobraźmy sobie, że z naszego kraju znikają dymiące kominy elektrowni. Kopalnie węgla stają się muzeami, groźba zakręcenia kurka z gazem przez Rosję – wspomnieniem. Energii mamy pod dostatkiem. Jej źródło jest czyste, bezpieczne i szalenie wydajne. W zasadzie wystarczy woda morska i kamienie. Potrzebna będzie jeszcze tylko jedna rzecz: elektrownia termojądrowa” – czytamy w tekście napisanym przez Karolinę Głowacką.


Dziennikarka opisuje, że na całym świecie zespoły uczonych pracują teraz nad skonstruowaniem takiej elektrowni. Wśród nich także naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, którzy są zaangażowani w projekt ITER – z ang. International Thermonuclear Experimental Reactor - czyli budowany w Cadarache na południu Francji reaktor mający zbadać możliwości produkcji energii za pomocą fuzji termojądrowej.
„Komora ITER ma mieć 11 metrów średnicy. Reaktor będzie w stanie wyprodukować na czysto 450 megawatów energii cieplnej. Jednak nadal będzie to tylko urządzenie eksperymentalne. Prawdziwe elektrownie powstaną dopiero na bazie doświadczeń zebranych podczas budowy ITER” – czytamy w tekście.
Całość w najnowszym numerze „Focusa” („Focus” 9/2014).
Szczegóły na temat projektu także w serwisie Nauka w Polsce.
lucy