Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sport

Drukuj

Student Wydziału Mechanicznego wygrywa "5 Rektora"

14.11.2015 | Aktualizacja: 15.11.2015 23:24

Z numerem 71 zwycięzca biegu Michał Fedorczak (fot. Michał Ciepielski)

Michał Fedorczak zwyciężył w biegu „5 Rektora”, który w sobotę odbył się na wrocławskiej Pergoli. Dystans o długości ok. 5 km student Wydziału Mechanicznego PWr pokonał w czasie 15,29 minuty. Na starcie biegu stanęło 300 osób

Początek zawodów poprzedziła minuta ciszy ku czci ofiar wczorajszego zamachu terrorystycznego w Paryżu. – Doszło tam do wielkiej tragedii. Bieg chcielibyśmy dedykować tym, którzy stracili życie w tym zamachu – mówił prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr.


Zdaniem zawodników w sobotnie przedpołudnie pogoda do biegania była znakomita. W osiągnięciu doskonałych wyników przeszkadzać mógł jedynie wiatr. Wśród uczestników najbardziej widoczni byli studenci i absolwenci Wydziału Mechanicznego PWr., którzy przynieśli ze sobą flagi z godłem swojego wydziału.

 – Bardzo lubię wydarzenia sportowe organizowane na PWr. W czasie studiów bliżej mi było do siatkówki, ale biegam amatorsko – mówił przed rozpoczęciem rywalizacji Krzysztof Zarzycki, absolwent Wydziału Mechanicznego.- Tutaj wystartuję razem z kolegami i liczę, że uda mi się dobiec do mety w tempie pięciu minut na kilometr.

Biegacze mieli do pokonania dwie pętle wiodące ulicami Mickiewicza i Kopernika oraz alejkami Parku Szczytnickiego. Jako pierwszy linię mety minął Michał Fedorczak, wyprzedzając kolejnego zawodnika – dr inż. Jerzego Ładysza – o dziewięć sekund.

– Tempo było wysokie, ale nie mordercze. Pierwsze okrążenie biegliśmy jeszcze w grupce, ale na 1,5 km przed metą zdecydowałem się zaryzykować. Rok temu byłem czwarty, dlatego cieszę się, że tym razem udało mi się wygrać – mówił na mecie zwycięzca.

Wśród pań najlepsza okazała się Izabela Zagórska, studentka z Wydziału Chemicznego PWr, która cały dystans pokonała w czasie 17,30 minuty. – Biegło mi się dobrze, ale nie spodziewałam się takiego dobrego wyniku, bo do tej pory biegałam tylko na bieżni lekkoatletycznej. Na trzecim kilometrze złapał mnie lekki kryzys, ale w końcówce znalazłam siły i udało się – mówiła Izabela Zagórska.

Zainteresowanie udziałem w zawodach było ogromne, a po rozpoczęciu zapisów wszystkie miejsca zostały zajęte w zaledwie 36 godzin.

– Bieg cieszy się tak dużym powodzeniem choćby z racji tego, że jest darmowy, a do zdobycia są wartościowe upominki np. specjalny medal, który w tym roku przypomina o obchodach 70-lecia istnienia naszej uczelni – mówi Robert Jarosz, dyrektor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PWr.

Szans na zwiększenie limitu miejsc w przyszłym roku raczej jednak nie ma, ponieważ bardzo trudno byłoby rozciągnąć trasę biegnącą alejkami Pergoli i Parku Szczytnickiego. Bez tego mógłby powstałby zbyt duży tłok, który utrudniałby rywalizację.

Oprócz biegu głównego odbyły się także wyścig sztafet z udziałem drużyn Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej. W rywalizacji gimnazjalistów najlepsza okazała się klasa II A, a wśród licealistów pierwsze miejsce zdobyli uczniowie z klasy II A.

Szczegółowe wyniki "5 Rektora" tutaj​.

Michał Ciepielski​