Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sport

Drukuj

Absolwent PWr akademickim mistrzem świata w kolarstwie górskim

29.03.2016 | Aktualizacja: 29.03.2016 10:44

Akademickie Mistrzostwa Świata w kolarstwie górskim rozgrywane na Filipinach. Zwycięzcy MTB XCO (fot. mat. reprezentacji Polski)

Piotr Kurczab zdobył złoty medal Akademickich Mistrzostw Świata, które w marcu odbyły się na Filipinach. Absolwent Wydziału Mechanicznego okazał się najlepszy w wyścigu ze startu wspólnego

Przygotowana przez organizatorów trasa była bardzo wymagająca. Znalazły się na niej m.in. sztywne krótkie podjazdy, wiele band i małych hopek oraz pokaźny drop z możliwym objazdem. W rywalizacji mężczyzn zawodnicy mieli do pokonania siedem okrążeń. 


Dzięki współpracy Polacy – Piotr Kurczab i Marcin Kawalec – szybko wypracowali sobie przewagę. W finałowej rundzie wyprzedzali rywali już nawet o 90 sekund i niezagrożeni wjechali na metę. Na ostatnich metrach nie walczyli między sobą, a wspólnie, trzymając się za ręce, wjechali na metę.
– Tropikalne warunki na co dzień nie są mi znane i nie lubię takiego upału – mówił mistrz świata w rozmowie z Polskim Radiem. – Z reguły lepiej się czuje w umiarkowanej temperaturze i jeżdżąc po błocie. Jednak tutaj zgodnie współpracowaliśmy z Marcinem i udało się wspólnie dojechać do mety. Myślę, że wypadliśmy bardzo dobrze i z dumą możemy wrócić do kraju.
Piotr Kurczab był także jednym z faworytów w rozgrywanym wcześniej sprincie. Po eliminacjach absolwent PWr był pierwszy, niestety upadek w półfinale przekreślił jego szanse na walkę o medale, a nasz reprezentant zajął ostatecznie piąte miejsce. Złoty krążek zdobył jednak jego kolega z reprezentacji Marcin Kawalec.
W sumie podczas zmagań w filipińskim Tagaytay reprezentacja Polski zdobyła dziewięć medali – dwa złote, pięć srebrnych i jeden brązowy.

Jesienią Piotr Kurczab planuje zacząć studia magisterskie na naszej uczelni.

mc