Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sport

Drukuj

Odra River Cup 2016 - regaty wioślarskie w nowej scenerii

16.05.2016 | Aktualizacja: 24.05.2016 15:00

Bulwar Politechniki Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur)

Najlepsze osady akademickie z Polski będą się ścigać 28 maja w regatach o Puchar Rektora PWr. Zawody zostaną rozegrane na wyremontowanym Bulwarze Politechniki Wrocławskiej
Udział potwierdziło 14 ósemek, w tym dwie zagraniczne – z Hiszpanii i Czech. Tradycyjnie w osobnym wyścigu będą się ścigać dwie największe uczelnie Wrocławia – Politechnika i Uniwersytet. Jedna z nowości tej edycji to start aż sześciu osad żeńskich.
W regatach wezmą udział ósemki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Wrocławskiego, Lotto Bydgostia z Bydgoszczy, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki w Ostravie i Uniwersytetu Kraju Basków w San Sebastian.
- Trenujemy dwa razy dziennie, rano i wieczorem – zdradza Sebastian Łanda z ósemki PWr. - Mamy ambitne plany, żeby na Odra River Cup sięgnąć po zwycięstwo. Nasi najwięksi rywale to osady z Bydgoszczy i Warszawy.
Politechnika Wrocławska wystawia też reprezentację żeńską. – W tym roku startujemy już na własne konto – mówi Katarzyna Dudek, przypominając, że w poprzedniej edycji Odra River Cup brała udział jedna wspólna osada kobieca dla akademickiego Wrocławia.
Trener sekcji wioślarskiej PWr Paweł Rańda dobrze ocenia formę zawodniczek. - Zaczynają już być zgranym zespołem – mówi. 
Daria Stanejko z ósemki PWr: - Tak jak chłopaki trenujemy intensywnie, chcemy na Odra River Cup wypaść jak najlepiej. Niedawne regaty w Splicie pokazały nam, że pod presją pływamy zdecydowanie lepiej. 


Zawody nad Odrą odbędą się w nieco innej scenerii niż w ubiegłym roku. - Dobiega końca przebudowa Bulwaru Politechniki Wrocławskiej – mówi prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr. - To miejsce ma służyć nie tylko wodniakom i studentom, ale też wszystkim wrocławianom – dodaje. Nabrzeże zostało zmodernizowane, a wzdłuż rzeki powstała promenada, która ułatwi dostęp do Odry. – Tutaj wiele się będzie działo, przygotowaliśmy sceny na brzegu i na wodzie pod organizację koncertów i pikników – wyjaśnia rektor PWr. Dodaje, że niedawno został oddany do użytku budynek H-14, w którym mieszczą  się m.in. sale konferencyjne, sale treningowe, basen wioślarski, hangary dla łodzi wioślarskich.
– Przy okazji ogłaszamy konkurs na nazwę dla tego budynku. Liczymy na ciekawe i twórcze pomysły. Podobnie zrobiliśmy w przypadku Polinki, której nazwę też wyłoniliśmy w plebiscycie. I teraz używają jej wszyscy – mówi prof. Tadeusz Więckowski. 

yt
Oficjalna inauguracja Bulwaru oraz ogłoszenie nowej nazwy budynku H-14 nastąpi podczas otwarcia Odra River Cup o godzinie 12. 
Wioślarska impreza odbędzie się już po raz dwudziesty. W programie przewidziano nie tylko sportową rywalizację, ale też szereg imprez towarzyszących.  Na scenie wystąpią m.in. The Lottery, Alicja Janosz, Mesajah & Riddim Bandits.
Najmłodsi będą mogli wziąć udział w pikniku rodzinnym przygotowanym przez Fundację Manus i koła naukowe działają przy Politechnice Wrocławskiej. Studenci szykują dla nich kosmiczną wioskę z konkursami, grami zręcznościowymi i zagadkami naukowymi. Zawody zakończą się w późnych godzinach wieczornych pokazem sztucznych ogni. 
ISZ