Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sport

Drukuj

Odra River Cup 2016 za nami. Nasza ósemka bierze wszystko

28.05.2016 | Aktualizacja: 30.05.2016 12:17

Odra River Cup 2016 (fot. Krzysztof Mazur)

Podwójnym sukcesem męskiej ósemki Politechniki Wrocławskiej zakończyła się kolejna edycja zawodów Odra River Cup. Nasi reprezentanci okazali się bezkonkurencyjni zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i w tradycyjnym pojedynku ze swoimi „odwiecznymi” przeciwnikami z Uniwersytetu Wrocławskiego
W sobotnie południe na nowym Bulwarze Politechniki Wrocławskiej pojawiły się tłumy kibiców. Od początku zawodów publiczność gorąco zagrzewała do walki wszystkie startujące osady. Na starcie stanęło 14 męskich i żeńskich ósemek wioślarskich mężczyzn oraz sześć zespołów walczących na smoczych łodziach.

odrariver2016KM_3a.jpg
W kategorii mężczyzn wystartowało osiem ekip: z Polski, Czech i Hiszpanii. Start usytuowany został na wysokości budynku Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a meta tuż przed budynkiem H-14. Zarówno biegi eliminacyjne, jak i finałowe rozgrywano na dystansie około 1000 m. Ósemka Politechniki Wrocławskiej już w kwalifikacjach pokazała, że jest w bardzo wysokiej formie, uzyskując rezultat o ponad dziesięć sekund lepszy od kolejnej osady. Drugie miejsce i awans do finału A przypadło debiutującym w imprezie reprezentantom Uniwersytetu Kraju Basków w San Sebastian.
Wyniki eliminacji ósemek mężczyzn:
1.    Politechnika Wrocławska – 2.27,76 –> Finał A
2.    Uniwersytet Kraju Basków w San Sebastian (Hiszpania) –> 2.38,87 – Finał A
3.    Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – 2.41,41 –> Finał B
4.    Uniwersytet Warszawski – 2.42,65 –> Finał B
5.    Lotto Bydgostia – 2.45,47 –> Finał C
6.    Uniwersytet Techniczny w Ostrawie (Czechy) – 2.51,95 –> Finał C
7.    Uniwersytet Jagielloński – 2.57,08 –> Finał D
8.    Uniwersytet Wrocławski – 3.09,02  –> Finał D
W biegu finałowym reprezentanci naszej uczelni i jednocześnie podopieczni Pawła Rańdy prowadzili od startu do mety i niezagrożeni ani przez chwilę pewnie sięgnęli po zwycięstwo. Dodatkowo udało im się poprawić swój czas z eliminacji (2.18,24) i ostatecznie o prawie dziesięć sekund pokonać swoich przeciwników z Hiszpanii (2.27,27). W nagrodę nasi wioślarze otrzymali Puchar Prezydenta Wrocławia oraz przyrzeczenie od rektora prof. Tadeusza Więckowskiego. – Przed zawodami zapowiedziałem, że jeśli ósemka PWr wygra, to sprezentuję im nową, profesjonalną łódkę. I słowa dotrzymam.

odrariver2016KM_2a.jpg
W walce o trzecie miejsce Akademia Górniczo-Hutnicza wyprzedziła Uniwersytet Warszawski. Kolejne miejsca zajęły osady z Bydgoszczy, Ostrawy i Uniwersytetów: Jagiellońskiego i Wrocławskiego.
Bardziej zacięta okazała się rywalizacja ósemek kobiet na tym samym dystansie. Tutaj walczyły przedstawicielki sześciu szkół wyższych. Kwalifikacje na dwóch pierwszych pozycjach zakończyły osady z Krakowa. Zwyciężyła Akademia Górniczo-Hutnicza, a z drugim czasem do finału A awansował Uniwersytet Jagielloński. Reprezentantki PWr zajęły szóstą pozycję i wspólnie z UWr miały walczyć w finale C o piątą pozycję w regatach.
Wyniki eliminacji ósemek kobiet:
1.    Akademia Górniczo-Hutnicza – 3.13,48 –> Finał A
2.    Uniwersytet Jagielloński – 3.14,44 –> Finał A
3.    Uniwersytet Warszawski - 3,19.71 –> Finał B
4.    Akademia Morska w Szczecinie – 3.26,42 –> Finał B
5.    Uniwersytet Wrocławski – 3.26,65 –> Finał C
6.    Politechnika Wrocławska – 3.31,90 –> Finał C
Finał, w którym ścigano się o Puchar Marszałka Województwa Dolnośląskiego, okazał się najbardziej emocjonującym wyścigiem dnia. Dwie krakowskie osady od początku płynęły obok siebie. Na ostatnich metrach minimalnie więcej sił zachowała ósemka z AGH (3.12,87) i zaledwie o sekundę pokonała przedstawicielki UJ (3.13,95). Trzecie miejsce w regatach zajął Uniwersytet Warszawski, a czwarte Akademia Morska w Szczecinie. W finale C na starcie stanęły zawodniczki dwóch wrocławskich uczelni. Tym razem lepiej popłynęły dziewczyny z uniwersytetu i to one zajęły piąte miejsce. Politechnika Wrocławska znalazła się na miejscu szóstym.

odrariver2016KM_3b.jpg

Oprócz walki ósemek odbyła się także rywalizacja smoczych łodzi. Do walki przystąpiło sześć ekip. Do finału z najlepszym rezultatem awansowali przedstawiciele sekcji judo naszej uczelni (0.58,36) oraz reprezentanci Wydziału Mechaniczno-Energetycznego (1.00,70). W decydującym starciu, rozgrywanym na dystansie ok. 200 m lepsi o zaledwie 0,73 sek. byli ci drudzy, w których składzie wiosłował m.in. dr Jacek Lamperski, nowy prorektor ds. studenckich PWr.

Na zakończenie regat tradycyjnie rozegrano pojedynek pomiędzy wioślarzami Politechniki i Uniwersytetu Wrocławskiego. Była to jubileuszowa, bo dwudziesta odsłona tego starcia. Opromienieni wcześniejszym triumfem w Odra River Cup 2016 zawodnicy PWr nie dali szans kolegom z UWr i po raz osiemnasty sięgnęli po Puchar Rektora Politechniki Wrocławskiej.

odra_river2016.jpg
Końcowe wyniki zawodów Odra River Cup 2016
Mężczyźni:
1.    Politechnika Wrocławska
2.    Uniwersytet Kraju Basków w San Sebastian (Hiszpania)
3.    Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
4.    Uniwersytet Warszawski
5.    Lotto Bydgostia
6.    Uniwersytet Techniczny w Ostrawie (Czechy)
7.    Uniwersytet Jagielloński
8.    Uniwersytet Wrocławski
Kobiety:
1.    Akademia Górniczo-Hutnicza
2.    Uniwersytet Jagielloński
3.    Uniwersytet Warszawski
4.    Akademia Morska w Szczecinie
5.    Uniwersytet Wrocławski
6.    Politechnika Wrocławska 

Międzynarodowym regatom Odra River Cup towarzyszyło też mnóstwo atrakcji rekreacjno-kulturalnych. Studenci Politechniki przygotowali dla dzieci piknik kosmiczny, a na scenie wystapilli m.in. Alicja Janosz i Mesajah. Impreza zakończyła się pokazem sztucznych ogni.
Andrzej Charytoniuk