Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sport

Drukuj

Wioślarze PWr bojowo nastawieni przed Odra River Cup

27.05.2015 | Aktualizacja: 02.06.2015 16:09

Reprezentanci sekcji wioślarskiej AKS PWr z trenerem Pawłem Rańdą (fot. Krzysztof Mazur)

- Forma jest, więc walczymy o zwycięstwo - mówią zawodnicy ósemki PWr, którzy w najbliższą sobotę będą ścigać się z osadami z Polski i Europy w regatach organizowanych przez Politechnikę Wrocławską

Niedawno wrócili z Akademickich Mistrzostw Polski w Bydgoszczy, gdzie niewiele dzieliło ich od wygranej. – Teraz udowodnimy Akademii Morskiej ze Szczecina i ekipie z Bydgoszczy, że jesteśmy dużo lepsi! Mamy przewagę, bo ścigamy się u siebie – przekonuje Sebastian Łanda z PWr.

Yt

W zawodach wystartuje 15 osad. Przyjeżdżają wioślarze z Technical University Ostrava (Czechy), Deutscher Ruder-Club von 1884 e.V. Hannover (Niemcy), Molndals Roddklubb (Szewcja), a także ósemki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Morskiej w Szczecinie, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz AZS Toruń, Lotto Bydgostia. W tym roku Politechnika Wrocławska wystawia do zawodów aż dwie ósemki męskie. 

W rywalizacji kobiet wezmą udział drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Morskiej w Szczecinie oraz połączone siły studentek Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. – Mamy za sobą już kilka treningów i dobrze nam się razem płynie – mówi Patrycja Sadowska z PWr. W sekcji wioślarskiej AKS PWr jest dopiero od początku roku akademickiego, ale ten sport trenuje już od czterech lat.  – Obalam mit, że od wiosłowania robią się grubsze przedramiona, tak naprawdę to umięśniają się nogi – śmieje się zawodniczka. Dodaje, że na pewno jest to sport dla wytrwałych, bo efektów nie widać od razu i trzeba się sporo napracować, żeby coś osiągnąć. 

W osadzie żeńskiej popłynie też inna studentka Politechniki Katarzyna Dudek. – Trenuję zaledwie od kilku miesięcy i przyznam, że nie spodziewałam się, że jest to tak wyczerpująca dyscyplina. To nie tylko samo wiosłowanie, ale też przygotowanie łódki, jej złożenie czy wyczyszczenie po treningu – mówi. – Przy okazji dokształcamy się też od strony inżynierskiej, ja nauczyłam się posługiwać śrubokrętem i  kluczem – dodaje ze śmiechem Patrycja Sadowska.


Podczas zawodów tradycyjnie zostanie rozegrany wyścig między największymi uczelniami Wrocławia – Politechniką i Uniwersytetem.  – Z naszymi przeciwnikami mijamy się  podczas treningów o szóstej rano na Odrze  – mówi Wojtek Łopuszko z ósemki PWr. – Widzimy, że nasze czasy są dużo lepsze, ale podczas wyścigu przecież może wydarzyć się wszystko: nieoczekiwane wpłynięcie w szuwary albo wynurzający się nagle nurek – żartuje wioślarz. Dodaje, że w ich osadzie panują bojowe nastroje i duża wola walki o zwycięstwo. 

- Pływamy ze sobą już tak długo, że świetnie potrafimy się porozumieć, czasami wystarczy mrugnięcie okiem i już wiadomo, o co chodzi. A przed startem zawsze też otrzymujemy od naszego trenera jakieś „dobre słowo” – mówią studenci, którzy szkolą się pod okiem Pawła Rańdy, wicemistrza olimpijskiego z Pekinu.

Trasa, na której będą się ścigać zawodnicy, nie jest typowym torem wioślarskim. – Mamy do pokonanie zakręty i dwa przęsła, w które trzeba się odpowiednio wpasować, tutaj dużą rolę odgrywa też praca sternika. Musi w dobrym momencie pociągać za odpowiednie  linki – mówi Łopuszko.

Zmagania wioślarzy rozpoczną się na nabrzeżu przy Politechnice Wrocławskiej 30 maja o godzinie 12, a zakończą pokazem sztucznych ogni około godz. 22.  Drugiego dnia nad Odrą odbędzie się rodzinny piknik sportowo-rekreacyjny.

ISZ

PROGRAM ODRA RIVER CUP 2015
30 maja, sobota
12:00 otwarcie Międzynarodowych Regat Odra River Cup
12:00-18:00 pokazy kół naukowych, gry i zabawy dla dzieci, konkursy, barbecue
12:30 eliminacje ósemek wioślarskich
13.00 pokaz na scenie prowadzony przez dr Annę Hajdusianek, Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej
13:30-16:00 wyścigi finałowe ósemek i smoczych łodzi
14.30 warsztaty gry na bębnach
16:30 wyścig: siatkarki Impel Wrocław vs. siatkarki Politechniki Wrocławskiej
17:00 dekoracja załóg
18:30 koncert zespołu Bethel
19:30 tradycyjny wyścig Politechnika Wrocławska vs. Uniwersytet Wrocławski
20:00 koncert Mariki
21:45 pokaz sztucznych ogni
22:00 koniec
31 maja, niedziela
11:00 rozpoczęcie Dnia Dziecka na Politechnice Wrocławskiej
11:00-16:00 pokazy kół naukowych, gry i zabawy dla dzieci, konkursy, barbecue, szkolenia motorowodne dla najmłodszych prowadzone przez Dolnośląski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego
11:30 warsztaty gry na bębnach
13:00 koncert Kasia Klich i Bajkowa Drużyna
14:00 pokaz psów ratowników prowadzony przez Ochotniczą Straż Pożarną - Jednostkę Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu
15.00 pokaz iluzjonisty na scenie
15:00 finał wyścigów Otwartych Mistrzostw Wrocławia Smoczych Łodzi i Kajaków
16:00 zakończenie

Więcej informacji o zawodach tutaj.