Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Zbudują mosty i sprawdzą ich wytrzymałość. A wszystko to w kampusie PWr

01.06.2016 | Aktualizacja: 02.06.2016 09:54

Konkurs Mostów Stalowych w 2015 r. (fot. Michał Ciepielski)

Przez dwa dni na Politechnice Wrocławskiej będą powstawały mosty łukowe, a trzeciego dnia zostaną… zniszczone. Na tym polega Studencki Konkurs Mostów Stalowych, który w czwartek zacznie się na Politechnice Wrocławskiej. Weźmie w nim udział pięć drużyn z czterech politechnik
Uczestnicy konkursu mają zaprojektować most łukowy, samodzielne wykonać konstrukcje z lekkich elementów stalowych, a następnie przeprowadzić obciążenia w akredytowanym laboratorium Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, by ustalić nośność mostu. Konstrukcje mogą mieć maksymalnie 2,5 m rozpiętości i 1 m szerokości.


W tym roku zawody po raz pierwszy są organizowane przez Koło Naukowe „Młodzi Mostowcy PWr”, a w porównaniu do ubiegłych edycji, w konkursie zaszło sporo zmian – począwszy od maksymalnych rozmiarów konstrukcji, aż po sposób ich budowania.
– W poprzednich latach drużyny przyjeżdżały na zawody z już przygotowanymi elementami, a na ich zmontowanie miały określonymi limit czasu – opowiada dr inż. Paweł Hawryszków z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr, opiekun konkursu. – Tym razem uczestnicy otrzymują wszystkie elementy od nas, muszą je odpowiednio przygotować i w ciągu siedmiu godzin zbudować most.
W środę wszystkie zespoły dostaną stalowe elementy, które będą musiały przyciąć według przygotowanych przez siebie projektów. Oficjalne rozpoczęcie konkursu zaplanowano na czwartek o godz. 8.45 na dziedzińcu przed budynkiem D-21, a budowa mostów potrwa do godz. 17.
Próby obciążeniowe odbędą się piątek (od godz. 9) w laboratorium przy budynku C-7. Wyniki zostaną ogłoszone o godz. 14, a do wygrania są nagrody książkowe, elektroniczne i gadżety. Nagrodą główną w konkursie jest udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej ARCH 2016, która w październiku odbędzie się na Politechnice Wrocławskiej.
Więcej informacji i harmonogram konkursu można znaleźć TUTAJ.
Michał Ciepielski