Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Piąte miejsce PWR Racing Team w Anglii. To najlepszy wynik w historii zespołu

18.07.2016 | Aktualizacja: 21.07.2016 13:06

Bolid RT07 na torze Silverstone (fot. materiały zespołu)

- Osiągnęliśmy swój cel i dołączyliśmy do czołowej piątki Formuły Student – cieszą się studenci z PWR Racing Team, którzy w weekend rywalizowali w zawodach na torze Silverstone. Z Anglii wracają z najlepszym wynikiem w swojej historii i apetytem na więcej

- Sukces zawdzięczamy doświadczeniu zdobywanemu przez ostatnich kilka lat i rozsądnemu podejściu do budowy naszego najnowszego bolidu, RT07 – mówi Jędrzej Piasecki z PWR Racing Team. – Nasz pojazd nie przeszedł rewolucji, a ewolucję. Skorzystaliśmy z najlepszych rozwiązań w poprzednich bolidach i udoskonaliliśmy je. Dzięki temu RT07 spisuje się tak dobrze.
Studenci Politechniki Wrocławskiej do Anglii pojechali na początku ubiegłego tygodnia. Tuż przed pierwszymi w tym sezonie zawodami Formuły Student musieli zmierzyć się z awarią bolidu, ale nie przeszkodziło im to w starcie i w osiągnięciu założonego celu, czyli dostaniu się do czołowej piątki.
Zawody zaczęły się w czwartek i trwały do niedzieli. Ich uczestnicy musieli zmierzyć się z konkurencjami statycznymi (m.in. prezentacjami biznesowymi i konstrukcyjnymi bolidu) oraz tzw. konkurencjami dynamicznymi (w tym testem przyspieszenia i wyścigiem wytrzymałościowym). Na torze Silverstone rywalizowało 130 zespołów z ponad 30 krajów, które wcześniej uzyskały najlepsze wyniki w bardzo wymagającym teście inżynierskim.
Reprezentanci Politechniki Wrocławskiej nie musieli go wypełniać, bo jako zespół z pierwszej dziesiątki ubiegłorocznych zawodów (w 2015 r. PWR Racing Team zajął 9. miejsce w Anglii) mieli zagwarantowany udział w rywalizacji.
Studenci z Wrocławia najlepiej poradzili sobie w Endurance, czyli teście wytrzymałościowym na 22 km. Zajęli w nim czwarte miejsce. W prezentacji designu swojego bolidu zdobyli siódme miejsce, a w teście przyspieszenia – dziewiąte.
Brytyjskie zawody były debiutem bolidu RT07, nad którym studenci Politechniki Wrocławskiej pracowali przez cały rok. Pojazd waży 195 kg, a jego strukturą nośną jest monokok (monocoque) zbudowany z prepregów węglowych, piany, tzw. honeycombu aluminiowego (czyli materiału o strukturze plastra miodu), polamidu i żywic epoksydowych. Jest wyposażony w pakiet aerodynamiczny, czyli przednie i tylne skrzydła, których zadaniem jest zwiększyć przyczepność pojazdu na zakrętach.
Pierwsze miejsce w Anglii zdobył Uniwersytet w Stuttgarcie, drugie - Instytut Technologii w Karlsruhe, a trzecie – Uniwersytet Techniczny w Graz. Drużyna Politechniki Wrocławskiej spisała się najlepiej spośród wszystkich polskich zespołów – zespół z Politechniki Białostockiej był 33. w klasyfikacji generalnej, a Politechniki Warszawskiej – 95.
Kolejny start studentów z PWR Racing Team już w sierpniu na niemieckim torze Hockenheimring.
- Ze względu na awarię przed zawodami w Wielkiej Brytanii nie mieliśmy zbyt wiele czasu na treningi. Dlatego nie mogliśmy powiedzieć, że pojechaliśmy tam w 100 proc. przygotowani. Przed niemieckim turniejem nasi kierowcy będą mieli około dwa tygodnie na testy i treningi. Dlatego jesteśmy dobrej myśli i będziemy mierzyć w jeszcze wyższe lokaty – podkreśla Jędrzej Piasecki.
Drużyna Politechniki Wrocławskiej, jako pierwszy zespół z Polski wystartowała w zawodach Formuły Student  w 2009 r. – właśnie w Wielkiej Brytanii, wówczas z wirtualnym projektem RT09. W kolejnej edycji zespół zaprezentował już swój pierwszy bolid – RT01. Obecnie na świecie działa ponad 500 studenckich teamów startujących w tych zawodach, w tym osiem z Polski. Niekwestionowanym liderem wśród polskich zespołów pozostaje PWR Racing Team, który w ubiegłym roku potwierdził, że jest zespołem z czołówki (trzykrotnie zdobywając dziewiąte miejsca – na zawodach w Anglii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych).
lucy