Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Studenci Politechniki budują mosty do kultury

17.06.2015 | Aktualizacja: 18.06.2015 13:31

Działania na mości Pokoju (fot. ISZ)

W sobotę na 27 wrocławskich mostach rozegra się finał artystycznej akcji w ramach programu  Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W projekt zaangażowani są studenci Politechniki Wrocławskiej 

Przygotowują wydarzenia m.in. na moście Pokoju, Zwierzynieckim, Sikorskiego i Kładce św. Antoniego.

Pawilon jak ślimak

Praca ostro wre na moście Pokoju, gdzie studenci architektury PWr pod okiem arch. Piotra Wesołowskiego montują nietypową konstrukcję.  – To będzie interaktywny pawilon wystawienniczy – wyjaśnia opiekun grupy realizującej projekt „Pomrowa+ Personalnie”. – Po oby stronach mostu montujemy tunele, w których umieścimy fotografie wrocławian. Wykorzystujemy do tego ponad 600 plastikowych rurek i specjalną siatkę. Całość może trochę przypominać ślimaka – wyjaśnia architekt. 

mosty4.jpg

Studenci działają na moście już od wtorku, muszą zdążyć ze wszystkim na czas. – Roboty mamy mnóstwo, ale pomysł jest fantastyczny – mówi Kinga z trzeciego roku architektury. – Każdy z nas ma ciągoty do takich artystycznych akcji, więc możemy się wykazać, a przy okazji mamy poczucie, że uczestniczymy w wielkim wydarzeniu, będzie, co wpisać do portfolio – dodaje ze śmiechem studentka. 

Mobilny most 

Studenci architektury uczestniczą również w wydarzeniu „Kopiuj-Wklej” związanym z mostem Zwierzynieckim. Wraz z kolegami z Akademii Sztuk Pięknych przygotowują metalową replikę mostu w skali 1:4 (15 metrów długości). Ich pomysł nawiązuje do wydarzenia z końca XIX, kiedy to budowniczowie mostu w ciągu kilku godzin przenieśli pierwotną formę o 30 metrów.  

mosty2.jpg
W sobotę mobilny most Zwierzyniecki zostanie wprawiony w  ruch siłą mięśni i rozpocznie wędrówkę po Wrocławiu. Zatrzyma się m.in. na kampusie Politechniki Wrocławskiej przy budynku C-13.

- Prace nad obydwoma projektami rozpoczęliśmy już pół roku temu, zaangażowanych w nie jest koło 40 studentów – mówi Piotr Wesołowski z Zakładu Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na PWr. - Robią to za darmo i po godzinach.

Na moście i na wodzie
Z kolei studenci, który należą do Klubu Speleologicznego PWr, wspomagali prace przy moście gen. Sikorskiego. 20 czerwca stanie się on Mostem do San Sebastian (to drugie miasto, które równolegle z Wrocławiem będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku). Speleolodzy z Politechniki wykorzystali swój sprzęt do działań jaskiniowych, przydał się on do prac na przęsłach i przy porządkowaniu terenu pod mostem. - Przeprowadziliśmy już próbę wieszania instalacji artystycznej na konstrukcji, potem przyozdobimy go jeszcze wieloma białymi żaglami – dzielą się na profilu facebookowym. Pomogli też oczyścić teren na wyspie pod mostem, gdzie w sobotę odbędzie się przedstawienie teatralne. 

mosty7.jpg
Z kolei członkowie Międzyuczelnianego Klubu Kajakowego WroTka, działającego przy Politechnice Wrocławskiej zaangażowali się w akcję „Grający Most. Melodie wspomnień i marzeń”, która szykuje się na Kładce św. Anrtoniego.  - Będzie to międzykulturowe, międzypokoleniowe święto społeczności związanych z regionem wrocławskiego Podwala, którego sercem i naturalnym miejscem spotkań jest Kładka św. Antoniego – czytamy w opisie wydarzenia. Finałowy spektakl przygotowany został w ramach warsztatów teatralnych i tanecznych prowadzonych przez aktorów, tancerzy i muzyków.  - Trzy roztańczone i rozśpiewane parady spotkają się przy kładce w teatralnym zgromadzeniu, zapraszając po drodze poprzez muzykę i taniec wszystkich przechodniów do przyłączenia się – zapowiadają pomysłodawcy akcji. Kajakarze z PWr wspomogą działania artystyczne z poziomu wody. Efekt będzie można obejrzeć już od godziny 14.
Iwona Szajner

**Mosty to projekt związany z piastowaniem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Rozpoczął się wiele miesięcy temu, kiedy to różne grupy artystyczne, ale też amatorzy mogli zgłaszać własne pomysły na wydarzenie powiązane z którymś z wrocławskich mostów. Wybrano 27 projektów z różnych dziedzin sztuki (film, taniec, słuchowisko, literatura, rzeźba, performance) . 20 czerwca ich autorzy zaprezentują to, nad czym pracowali od wielu miesięcy. Miasto zamieni się w wielką scenę, na której od godziny 10 do późnego wieczora ciągle będzie się coś działo.

Program wszystkich wydarzeń w ramach Mostów tutaj.