Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Oto najlepsze tegoroczne projekty studentów z Wydziału Elektroniki

22.06.2015 | Aktualizacja: 19.08.2015 13:49

Studenci, którzy stworzyli mobilnego asystenta EcoDrivingu (Eco Drivera) i tym samym zwyciężyli w konkursie zorganizowanym podczas Konferencji Projektów Zespołowych 2015 (fot. Lucyna Róg)
Mobilny asystent EcoDrivingu i proteza EZI – Hand to najlepsze projekty zespołowe stworzone w tym roku przez studentów z Wydziału Elektroniki PWr. Pierwszy z nich jako najbardziej wartościowy wskazali pracodawcy, drugi spotkał się z największym uznaniem publiczności poniedziałkowej prezentacji prac

Na Wydziale Elektroniki każdego studenta trzeciego roku, niezależnie od kierunku, czeka przedmiot „projekt zespołowy”. Od trzech lat studenci realizują swoje prace na tematy wskazane przez  duże firmy, często międzynarodowe, współpracując z ich przedstawicielami. To dla nich szansa nie tylko, by nauczyć się pracy w zespole, ale także zrealizować duży projekt, korzystając z podpowiedzi i uwag pracowników przedsiębiorstw z branży. Najlepsi mogą też wziąć udział w oficjalnej prezentacji przed publicznością, w czasie której mają opowiedzieć o zaletach swojego projektu i pokazać, do czego może być przydatny. Ta prezentacja jest częścią Konferencji Projektów Zespołowych.


Tegoroczna odbyła się w Centrum Konferencyjnym Politechniki Wrocławskiej. Pokazało się na niej 20 grup projektowych, z których 14 realizowało swoje prace wspólnie z firmami. Studenci mieli osiem minut, by zaprezentować swój projekt, a później odpowiadali na pytania publiczności. Do zadania podeszli ambitnie – przygotowali anegdoty, zdjęcia, materiały wideo i pokazy – wszystko po to, by udowodnić, że ich projekt jest nietuzinkowy i może być bardzo pożyteczny.
1.jpg
Po prezentacjach publiczność i przedstawiciele firm głosowali na najlepsze ich zdaniem projekty. W głosowaniu pracodawców zwyciężył mobilny asystent EcoDrivingu, nad którym pracowali Bartłomiej Grzegorek, Dawid Sibiński, Mikołaj Grygiel i Marcin Mantke pod opieką dr. Marka Piaseckiego i we współpracy z firmą Comarch.  Ecodriving to sztuka oszczędnej jazdy samochodem. Polega na tym, by np. nie dociskać do końca pedału gazu czy szybciej zmieniać biegi na wyższe, czyli podejmować działania, które w konsekwencji pozwolą na spalenie mniejszej ilości paliwa. Studenci z Politechniki Wrocławskiej stworzyli aplikację mobilną i aplikację internetową, które zachęcają do takiego ekonomicznego i ekologicznego jeżdżenia. Mobilna rejestruje parametry przejazdu samochodem – obroty silnika, spalanie i prędkość, uczy ecodrivingu i umożliwia tworzenie wyzwań dla innych użytkowników aplikacji. Te wyzwania to propozycje przejechania konkretnej trasy tak, by zrobić to jeszcze bardziej ekonomicznie niż dotychczasowy rekordzista.  – W aplikacji internetowej można przeglądać wszystkie przejechane przez siebie trasy, obejrzeć statystyki innych użytkowników, przeglądać rankingi oraz tworzyć, dołączać i zapraszać do wyzwań – opowiadał Dawid Sibiński. – Łączymy więc ideę oszczędności i ekologii z zabawą i rywalizacją – tłumaczył.
W przyszłości studenci chcieliby połączyć swoją aplikację z portalami społecznościowymi, takimi jak Facebook. O szczegółach projektu można przeczytać na jego stronie internetowej.

Publiczności z kolei najbardziej spodobała się EZI – Hand, czyli proteza dłoni stworzona przez dwunastoosobowy zespół pod opieką dr Urszuli Libal. Studenci podkreślali, że protezy, które są obecnie dostępne na rynku, są bardzo drogie i skomplikowane. Dlatego postanowili, że przygotują projekt znacznie tańszy, a jednocześnie uniwersalny i funkcjonalny. Wydali na niego zaledwie 600 zł. Stworzyli protezę, która ma płynne sterowanie i może wykonywać dość precyzyjne ruchy, a do tego napisali aplikację mobilną, która pozwala na szybką diagnostykę błędów mechanicznych elementów protezy. - Największą zaletą naszego prototypu jest jego uniwersalność – mówiła Karolina Kula. - Proteza działa na każdej osobie, modyfikując jedynie wzmocnienie.
4.jpg
Więcej na temat projektu tutaj.
6.jpg
Swoje nagrody ufundowały także dwie firmy współpracujące przy tym projekcie. Microsoft postanowił nagrodzić grupę, która w najciekawszy sposób wykorzysta narzędzia tej korporacji. Podarował jej na trzy lata pakiet programu BizSpark warty 130 tys. dolarów. Skorzystają z niego Przemysław Kamiński, Dawid Bieniek, Przemysław Osiecki i Adrian Jakóbik - studenci, którzy przygotowali komputerową wersję popularnej gry w statki. Umożliwia ona grę ze znajomymi, innymi graczami lub z komputerem, a także czatowanie z przeciwnikiem. Estetyką nawiązuje do stawiania statków na kartce papieru. Studenci napisali ją w języku C#, opracowali też system wymiany danych między graczami w oparciu o bibliotekę SignalR i skorzystali z najnowszych technologii Microsoftu, m.in. platformy chmurowej Microsof Azure. Projekt powstał pod opieką dr Iwony Poźniak-Koszałki.
Kamil Stachowicz z Microsoftu, ogłaszając laureata nagrody, podkreślał, że właśnie użycie różnorodnych technologii tej firmy wpłynęło na wybór zwycięskiego projektu. – Wasz pomysł może nie jest najbardziej oryginalny, ale właśnie ze względu na zastosowanie tylu różnych technologii jestem przekonany, że to właśnie wy najlepiej wykorzystacie nagrodę – podkreślał.
5.jpg
Nagrody przyznała również firma FutureSkills. 16 studentom zaoferowała całodniowe  szkolenia z zakresu technik prezentacji, mowy ciała i prezentacji biznesowych.

Studenci, którzy prezentowali się w poniedziałek w Centrum Kongresowym, stworzyli także m.in. aplikację pomagającą w domowych oszczędnościach, planer podróży, system do digitalizowania faktur VAT, automatycznego robota mobilnego i system, który pozwala na dokładną lokalizację przedmiotu w konkretnej przestrzeni. Więcej na temat studenckich projektów tutaj.
2.jpg
Głównymi sponsorami konferencji były firmy Microsoft i Tieto, a także InsERT. Sponsorowały ją również Thaumatec, FutureSkills, Neurosoft, Nokia i Fanuc.
P6220953.JPG
Konferencję poprowadzili dr Maciej Nikodem i Monika Bobnis.

Lucyna Róg