Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Profesor Białynicki-Birula z wykładem na Politechnice Wrocławskiej

16.01.2015 | Aktualizacja: 26.01.2015 13:56

Prof.Iwo Białynicki-Birula (fot. Patryk Korzeniecki/Wikipedia)

Naukowiec z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN opowie o wpływie pola magnetycznego na mikrofalowe promieniowanie tła. Wykład profesora Iwo Białynickiego-Biruli 26 stycznia na Politechnice Wrocławskiej
Wykład zacznie się o godz. 11.15 w sali 322 w bud A-1. Jest oczywiście otwarty.
Prof. Iwo Białynicki-Birula jest fizykiem teoretykiem, specjalistą od fizyki kwantowej. Ma bardzo duże osiągnięcia w dziedzinie elektrodynamiki kwantowej, optyki kwantowej i fizyki atomowej, które stanowią wybitny wkład w naukę światową i wiedzę o kwantowych i klasycznych właściwościach światła.
Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, członkiem zagranicznym Royal Norwegian Academy of Sciences and Letters, członkiem krajowym korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności.

Yt


Uhonorowano go m.in. Nagrodą Marii Skłodowskiej-Curie przyznawaną przez PAN, Nagrodą Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, Nagrodą im. Alexandra von Humboldta, a także Medalem Komisji Edukacji Narodowej przyznawanym przez Ministra Edukacji Narodowej. Dostał także Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich za fundamentalne prace dotyczące pola elektromagnetycznego, które doprowadziły do sformułowania zasady nieoznaczoności dla fotonu. Szczegóły tutaj.
Napisał 10 książek (w tym pięć podręczników akademickich) i ponad 180 artykułów naukowych.
l