Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Przedstawiciele Głównego Urzędu Miar zwiedzali laboratoria PWr

06.02.2015 | Aktualizacja: 17.02.2015 13:02

Goście z GUM - Włodzimierz Popiołek (wiceprezes) i Janina Popowska (prezes) - oraz prof. Teodor Gotszalk z PWr (fot. Krzysztof Mazur)

​- Widzimy wiele płaszczyzn możliwej współpracy między Głównym Urzędem Miar a Politechniką Wrocławską – uważa Janina Popowska, prezes GUM. Goście obejrzeli m.in. laboratoria Zakładu Metrologii Mikro- i Nanostruktur na PWr
O badaniach prowadzonych w zakładzie opowiadał jego kierownik prof. Teodor Gotszalk. - Cały świat interesuje się nanostrukturami, a my jako nieliczni w Polsce prowadzimy badania w takim zakresie i dysponujemy odpowiednimi urządzeniami – mówi profesor. 


Goście w piątek zwiedzili Laboratorium Drobnowidztwa i Drobnodziejstwa, którego możliwości prezentowała doktorantka Magdalena Moczała. Obejrzeli też Laboratoria Optoelektroniki Podstawowej i Zaawansowanej oraz Laboratorium Rentgenowskich Badań Strukturalnych.
- Przy okazji naszej wizyty przedstawiliśmy założenia "Europejskiego programu na rzecz innowacji i badań w metrologii - EMPIR", w którym uczestniczymy – mówi Janina Popowska. - Chodzi o zastosowanie technologii pomiarowych w takich obszarach, jak: energia, środowisko i zdrowie – wyjaśnia Zbigniew Ramotowski, dyrektor Zakładu Długości i Kąta GUM. – Wyniki projektów mają nie tylko dostarczyć innowacyjnych dla przemysłu rozwiązań w zakresie metrologii, ale też pomóc w stworzeniu zintegrowanego europejskiego systemu badań metrologicznych.
- Politechnika Wrocławska mogłaby zostać beneficjentem któregoś z projektów realizowanych w ramach programu EMPIR – uważa Włodzimierz Popiołek, wiceprezes GUM.
Goście z Głównego Urzędu Miar spotkali się też z dziekanem Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki PWr, prof. Andrzejem Dziedzicem.
ISZ