Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

KRPUT i NOT będą działać razem, by inżynier nadal oznaczał zawód społecznego zaufania [WIDEO]

13.02.2015 | Aktualizacja: 17.03.2015 13:37

Podpisanie umowy między NOT a KRPUT. Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes NOT i prof. Tadeusz Więckowski, przewodniczący KRPUT (fot. Krzysztof Mazur)

Coraz więcej uczelni, które nie mają infrastruktury ani zaplecza technicznego, wypuszcza ze swoich murów inżynierów. To psuje rynek i szkodzi całemu zawodowi. My chcemy kształcić tych prawdziwych, a nie wirtualnych inżynierów – podkreśla profesor Tadeusz Więckowski, przewodniczący KRPUT
Deklaracja profesora Więckowskiego tłumaczy piątkowe podpisanie umowy między Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych a Naczelną Organizacją Techniczną. Obie te organizacje postanowiły działać razem, aby wzmocnić prestiż zawodu inżyniera i zadbać o to, by był to nadal zawód społecznego zaufania. 


Podpisy pod dokumentem wyznaczającym kierunki wspólnych działań złożyli – w obecności rektorów uczelni będących członkami KRPUT - Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes NOT i profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący konferencji.
Zdaniem Ewy Mańkiewicz-Cudny, wspólne działania są konieczne. – Dobry inżynier to taki, który odpowiada za to, co stworzył. Jest wykształcony, ma doświadczenie i stale się uczy. To ważne, by pokazywać te właściwe wzorce – tłumaczyła. – Razem chcemy położyć duży nacisk na kształcenie dobrych inżynierów i ich odpowiednie przygotowanie do zawodu.

youtube
Profesor Tadeusz Więckowski: - Zadbamy o to, by kształcić tych prawdziwych, a nie wirtualnych inżynierów, którzy mają niewiele praktyki i doświadczenia. To smutne, że dziś wiele uczelni szukających studentów, mimo braku infrastruktury i kompetencji, otwiera kierunki inżynierskie. Przecież ci młodzi ludzie będą później projektować mosty czy maszyny. Muszą mieć solidną wiedzę i jak największe możliwości praktyki – zaznaczał. - Razem z NOT będziemy m.in. naciskać na zwiększenie wymagań dotyczących uprawnień inżynierskich, tak by było je trudniej zdobyć. Chcemy, by tytuł inżyniera nadal oznaczał zawód społecznego zaufania.
KRPUT i NOT razem chcą realizować różne przedsięwzięcia i konferencje, m.in. przyszłoroczny XXV Kongres Techników Polskich, który odbędzie się we Wrocławiu.
- Zależy nam także na tym, aby wspólnie zachęcać młodych do zawodowej działalności społecznej, by chcieli się zrzeszać w różne inżynierskie organizacje i stowarzyszenia i działać na ich rzecz – mówi Ewa Mańkiewicz-Cudny. – Lekarze widzą potrzebę zrzeszania się, inżynierowie mniej, a to błąd.
Profesor Więckowski podkreślał również, że współpraca uczelni technicznych z NOT pozwoli im dostosowywać programy studiów do potrzeb rynku. – Jako rektorowie jesteśmy odpowiedzialni, by kształcić w zawodach, które są potrzebne. Dzisiaj obserwujemy, jak wiele uczelni otwiera modne, dobrze brzmiące kierunki i wypuszcza absolwentów, którzy mają później duże problemy ze znalezieniem pracy. Musimy kształcić na takich studiach, które wyszkolą specjalistów poszukiwanych na rynku. Dlatego cieszę się z naszej współpracy z NOT, bo to pomoże nam z tej perspektywy patrzeć na programy studiów.
Podpisanie umowy między KRPUT a NOT było częścią trwających na Politechnice Wrocławskiej obrad konferencji. Zaczęły się w piątek i potrwają do soboty. Rektorzy rozmawiają m.in. na temat konsekwencji nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, zmiany w ustawie o zasadach finansowania nauki oraz perspektywach współpracy z uczelniami z Niemiec i Ukrainy.
Lucyna Róg