Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Dziewczyny, studiujcie na Politechnice! [WIDEO]

07.04.2015 | Aktualizacja: 04.05.2015 13:20

Dorota Budzyń i Julia Marek z Koła Naukowego Off-Road (fot. Bartek Sadowski)

23 kwietnia politechniki w całym kraju będą przekonywać uczennice szkół  gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, że studia techniczne nie są domeną mężczyzn. Liczą się umiejętności, pasja i zaangażowanie, a nie płeć
18 uczelni technicznych przystąpiło w tym roku do projektu „Dziewczyny na politechniki”. To wspólna inicjatywa Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.  Razem przekonują maturzystki, by rozważyły studia na uczelni technicznej.
Raport „Kobiety na politechnikach 2015” pokazuje, że wciąż sporo jest jeszcze do zrobienia, by zachęcić przyszłe studentki do wyboru technicznych kierunków studiów. Wprawdzie sytuacja się poprawia - udział kobiet na uczelniach technicznych rośnie od roku akademickiego 2007/08, kiedy to wynosił 30,7 proc. ogólnej liczby studentów, a obecnie dziewczyny stanowią już prawie 37 proc. studentów uczelni technicznych. Ale to wciąż mniej niż połowa.


Poza tym na wielu wydziałach studentki to zaledwie kilka procent spośród wszystkich studiujących. Wciąż najmniej kobiet studiuje na kierunkach stricte technicznych, jak elektryka (np. na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej jest ich tylko 4,32 proc.), mechanika, elektronika, elektrotechnika czy automatyka.
Na Politechnice Wrocławskiej studentki stanowią 32,6 proc. studiujących. Najwięcej studiuje na Wydziałach Architektury (73 proc.), Chemicznym (68,8 proc.) i Inżynierii Środowiska (53,2 proc.), najmniej na Wydziałach Elektrycznym (7,88 proc.), Elektroniki (10,37 proc.) oraz Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki (16,11 proc.)
Politechnika Wrocławska wspólnie z innymi uczelniami technicznymi zamierza zatem przekonywać maturzystki, że nie płeć jest ważna w wyborze uczelni i kierunku studiów, a ich zainteresowania, pasje, zaangażowanie i umiejętności. Kobieta może być tak samo dobrym mechanikiem czy automatykiem jak mężczyzna.
- Naszą akcją „Dziewczyny na politechniki” chcemy przede wszystkim pokazywać możliwości, jakie mają maturzystki – opowiada Magdalena Dyderska z Działu Marketingu i Promocji PWr. – To stereotyp, że kierunki ścisłe są dla mężczyzn i czas o nim zapomnieć. Na naszej uczelni mamy wiele zdolnych studentek, które działają w kołach naukowych i osiągają sukcesy – także międzynarodowe. Jak Dorota Budzyń z koła naukowego Off-Road. Odpowiada za konstruowanie ramienia łazika Scorpio, który w ubiegłym roku zwyciężył w zawodach University Rover Challenge. Jest także członkiem zespołu Space is More. W ubiegłym roku wspólnie z kolegami zaprojektowała dwuosobową misję oblotu Marsa i dostała się do finału konkursu Inspiration Mars Student Design Contest. Uczennice szkół ponadgimnazjalnych mają takie same szanse jak ona, by osiągać podobne sukcesy.
Nauka z zabawą
23 kwietnia Politechnika Wrocławska, podobnie jak inne uczelnie techniczne, organizuje dzień otwarty z myślą o przyszłych studentkach. – Co nie oznacza, że panowie nie są zaproszeni. Jak najbardziej zachęcamy, by także do nas dołączyli – podkreśla Magdalena Dyderska.
Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będą mieli okazję obejrzeć uczelnię, porozmawiać z jej studentkami, posłuchać o zasadach rekrutacji na Politechnice Wrocławskiej i spędzić czas na zabawie połączonej z nauką. O kulisach kobiecej strony uczelni i o tym, jak to jest być inżynierem na obcasach opowiedzą im Zuzanna Hazubska i Małgorzata Talarek, studentki PWr. A po prezentacjach przyjdzie czas na rozrywkę, czyli grę miejską i Wielką Bitwę na Selfie.
Uczniowie w sześcioosobowych zespołach będą mieli wypełnić zadania, jakie przygotują dla nich politechniczne koła naukowe. Nie wiadomo na razie, jakie mają to być konkurencje, ale organizatorzy zdradzają, że część będzie sprawnościowa, a wszystkie będą w jakimś stopniu związane z działalnością koła. A te będą najróżniejsze - od Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych, Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych „Off-Road" i zespołu PWr Racing Team, przez Ósemkę wioślarską PWr, Koło Naukowe Wydziału Chemicznego „Allin", Klub Speleologiczny PWr, po Projekt „Żukiem przez świat” i Akademickie Radio Luz.

youtube
Spośród drużyn, które wezmą udział w grze, jury nagrodzi trzy zespoły, które najszybciej przejdą całą trasę, drużynę najaktywniejszą na wydarzeniu na Facebooku i  zespół, który zostanie nagrodzony za całokształt pracy zespołowej (w tym przypadku decydujący głos będą mieli liderzy z kół naukowych).   
Po ukończeniu gry będzie można przyjrzeć się prezentacjom innych kół naukowych, które będą czekać na uczniów w budynku D-20. Będą to Koło Naukowe Inżynierii Biomedycznej „Biomba”, Koło Naukowe Optyki Widzenia „VISUS”, Koło Naukowe Robotyków „KoNaR” i TK Games.
Chętni mogą też wystartować w Wielkiej Bitwie na Selfie, która polega na robieniu sobie zdjęć ze studentkami uczelni technicznych. Im więcej, tym większa szansa na zwycięstwo. Szczegóły tutaj.
Pomogą studentkom
Organizatorzy akcji „Dziewczyny na Politechniki” przypominają, że w tym roku startuje program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną. To inicjatywa firmy Intel  Technology Poland i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Do udziału w programie zaproszone są tegoroczne maturzystki oraz studentki studiów inżynierskich wybranych politechnik. Program będzie realizowany pilotażowo na siedmiu najlepszych uczelniach technicznych: Akademii Górniczo – Hutniczej i Politechnikach Łódzkiej, Gdańskiej, Poznańskiej, Śląskiej, Warszawskiej i Poznańskiej.
Stypendystki zyskają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki, czyli doświadczonych pracowników firmy Intel. Zyskają stypendium w wysokości 12 tys. zł brutto, które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Część z nich zostanie także zaproszona na staż do Gdańska, w największym centrum R&D Intela w Europie. Szczegóły tutaj.
lucy