Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

To nic dziwnego spotkać dziewczynę na PWr

23.04.2015 | Aktualizacja: 04.05.2015 13:24

Akcja „Dziewczyny na politechniki” na PWr (fot. Krzysztof Mazur)
Uczennice szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych miały szansę poznać Politechnikę Wrocławską od kulis. Na naszej uczelni w czwartek zorganizowana została akcja „Dziewczyny na politechniki”. W programie były m.in. spotkanie informacyjne i gra miejska na terenie kampusu

Najpierw uczestniczki wysłuchały prezentacji o ofercie edukacyjnej, warunkach rekrutacji, ale też o aktywności studentów na różnych polach, nie tylko naukowych. Z dziewczynami spotkał się prorektor ds. studenckich profesor Zbigniew Sroka, przedstawiciele działu rekrutacji PWr, studentki zaangażowane w działalność na rzecz uczelni oraz członkowie różnych kół naukowych i organizacji studenckich.
Yt
Studentki przekonywały
- Hasło dzisiejszego spotkania brzmi „Innowacja jest kobietą” – mówił do uczestniczek profesor Zbigniew Sroka. – Tutaj na Politechnice to hasło realizujemy bez względu na płeć. Prorektor przekonywał, że Politechnika Wrocławska jest uczelnią o silnych podstawach i odważnie patrzącą w przyszłość. - Warto tu się uczyć, bo u nas studiowanie jest… radosne! - zachęcał profesor. - Nawet jak student dostanie dwójkę, to się zbytnio nie smuci, bo zawsze ma szansę, żeby ocenę poprawić.
dziewczyny_2864.jpg
Małgorzata Smutkiewicz i Mateusz Przygoda z Działu Rekrutacji PWr przekazali uczestniczkom garść konkretnych informacji o uczelni. – Aktualnie ponad 30 procent wszystkich studentów to dziewczyny, czyli na jedną studentkę przypada 2,4 studentów – mówił Mateusz Przygoda. - Mamy ponad 5 tysięcy zgłoszonych wynalazków, dysponujemy bazą 240 budynków, udostępniamy 90 laboratoriów komputerowych, podpisaliśmy 650 umów z uczelniami zagranicznymi na całym świecie – opowiadali. – Studiując na Politechnice macie szansę w ramach stypendium wyjechać na przykład na staż do Australii – zachęcała Małgorzata Smutkiewicz. Pracownicy PWr zaprezentowali też osiągnięcia studentek i studentów działających w uczelnianych kołach naukowych oraz absolwentek uczelni, m.in. olimpijki w kolarstwie górskim Mai Włoszczowskiej (skończyła Wydział Podstawowych Problemów Techniki) czy Agnieszki Abram z Wydziału Mechanicznego, która teraz pracuje w Bentley Motors Limited, zagranicznej firmie produkującej luksusowe samochody. – Nasza uczelnia naprawdę daje duże możliwości – mówili.
Z kolei studentki: Zuzanna Hazubska (była przewodnicząca Samorządu Studenckiego PWr i kandydatka na szefową Parlamentu Studentów RP) oraz Małgorzata Talarek z Fundacji Manus opowiadały o tym, co im dała działalność na rzecz studentów. –  Przy takich ogromnych projektach, jak np. juwenalia, nauczyłyśmy się zarządzać grupą, pracować w zespole, ale też poznałyśmy fantastycznych ludzi – mówiły. – W ogóle nie żal nam poświęconego czasu, bo zyskałyśmy bardzo dużo. Tutaj można rozwijać się naukowo, ale też realizować swoje pasje.
- Czy PWr jest bardziej męska? Chyba już nie, to stereotypy z przeszłości. Obecnie to nic dziwnego spotkać dziewczynę na Politechnice – mówiła Zuzanna Hazubska, która studiuje zarządzanie na Wydziale Informatyki i Zarządzania.
Gra miejska na szybkość i kreatywność
Karolina, tegoroczna maturzystka z II LO w  Świdnicy: - Biorę pod uwagę Politechnikę Wrocławską albo Warszawską. Interesuje mnie mechanika i robotyka. Wiem, że po tutejszej Politechnice jest gwarancja pracy - przynajmniej wszyscy tak mówią. Zaskoczyło mnie, że na uczelni technicznej działa telewizja i można zaangażować się w teatr!
dziewczyny_3015.jpg
- Gościmy dzisiaj uczennice nie tylko z Wrocławia, ale  m.in. z Brzegu, Głogowa, Świdnicy, Nowej Rudy czy Sycowa – mówiła Magdalena Dyderska, koordynatorka akcji na Politechnice Wrocławskiej. – Do udziału w naszej grze miejskiej "Innowacja jest kobietą!" na terenie kampusu zgłosiło się ponad 150 osób.
Dziewczyny w 6-osobowych grupach krążyły po kampusie PWr i wykonywały różne zadania. Przygotowały je zespoły z: Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych, Koła Naukowego Wydziału Chemicznego „ALLIN", Klubu Speleologicznego Politechniki Wrocławskiej, Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych „OFF-ROAD", Ósemki wioślarskiej PWr, PWR Racing Team, projektu „Żukiem przez świat” i Akademickiego Radia LUZ. – U nas na przykład muszą ze słów: „politechnika”, „dziewczyny” „luz” ułożyć hasło reklamowe – mówi Monika Maziak, szefowa LUZ-u.
dziewczyny_2991.jpg

Poczynania uczestniczek akcji można było na bieżąco śledzić na profilu facebookowym wydarzenia tutaj.
„Dziewczyny na politechniki” to wspólna inicjatywa Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, w której uczestniczy 18 uczelni technicznych. Celem akcji jest przekonanie maturzystek, że w wyborze uczelni i kierunku studiów nie liczy się płeć, ale zainteresowania, pasje, zaangażowanie i umiejętności.
ISZ

Wyniki gry miejskiej „Innowacja jest kobietą!”:

- najszybciej zadania wykonała drużyna „LA Girls” z Zespołu Szkół Akademickich PWr,
LAGirls.mp3LAGirls.mp3
- największą kreatywnością i umiejętnością pracy w zespole wykazały się „Liderki LO” z Głogowa,
nr 14 liderki I LO Głogów.mp3nr 14 liderki I LO Głogów.mp3
- nagrodę za największą aktywność na facebooku otrzymał team „Jedynki LO” z LO nr I we Wrocławiu,
- nagrodę specjalną za najlepiej wykonany dżingiel radiowy zdobyła drużyna „Polidziunie” z Zespołu Szkół Akademickich PWr. Ich nagranie będzie emitowane na antenie radia LUZ.
nr 9 polidziunie.mp3nr 9 polidziunie.mp3
W zabawie wzięło udział 16 drużyn.