Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Znamy reprezentację Polski na finał Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych [WIDEO]

10.05.2015 | Aktualizacja: 15.05.2015 11:44

Gala finałowa krajowych eliminacji XXIX Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych. Laureaci w kategorii CM dla uczniów klas czwartych szkoły podstawowej (fot. Krzysztof Mazur)
Ponad 400 osób zmagało się w weekend z zadaniami matematycznymi i logicznymi. Najlepsi pod koniec sierpnia pojadą reprezentować nasz kraj w finale mistrzostw świata w Paryżu

Nasza tegoroczna reprezentacja będzie liczyła 27 osób. Wystartują w ośmiu konkurencjach – od najmłodszych – uczniów trzecich klas szkół podstawowych, po najstarszych – osoby z największymi umiejętnościami, najczęściej zawodowo zajmujące się matematyką.


Kandydatów do reprezentacji Polski wyłoniły dwustopniowe eliminacje i weekendowy krajowy finał zmagań. W konkursie wystartowało ponad tysiąc osób z całej Polski, które w eliminacjach mierzyły się z zestawem 18 zadań o rosnącym poziomie trudności. Do finału zakwalifikowało się ponad 400 z nich.

Rywalizacja na Politechnice Wrocławskiej zaczęła się w sobotę i zakończyła w niedzielny poranek. Zadania rozwiązywały zarówno osoby, które po raz pierwszy starają się o wyjazd na finał Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych, jak i zawodnicy z dużym dorobkiem – mistrzostwie świata, często wielokrotni, oraz olimpijczycy.
youtube

Wszyscy są zwycięzcami

Wyniki poznaliśmy w niedzielne popołudnie. – Wszyscy tutaj jesteście zwycięzcami – mówił do auli pełnej zawodników profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Po pierwsze dlatego, że pokochaliście matematykę, a po drugie, bo dostaliście się do finału, a to jest już naprawdę duże osiągnięcie.
Profesor opowiedział zgromadzonym o początkach Politechniki Wrocławskiej w związku z jej 70-leciem obchodzonym w tym roku i przypomniał, że w przyszłym roku organizatorem zawodów będzie już nie Wydział Podstawowych Problemów Techniki, a nowoutworzony Wydział Matematyki.

Z kolei doc. dr Janusz Górniak z WPPT, zajmujący się organizacją zawodów, pocieszył tych zawodników, którzy zajęli odleglejsze miejsca. – Wszyscy tutaj macie porównywalne umiejętności – mówił. – To, że zajęliście dwunaste, a nie drugie miejsce, to często kwestia jednej pomyłki w zadaniu, stresu, rozproszenia się albo po prostu pecha. Dlatego nie poddawajcie się. Przyjedźcie w następnym roku, bo na pewno także i wy możecie stanąć tutaj na scenie – przekonywał.

Najlepsi z najlepszych

W kategorii CE, czyli dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych, a zarazem debiutantów w tym matematycznym konkursie, rywalizowało 21 osób. Najlepsza okazała się Olga Palikowska z Gdańska, która jako jedyna rozwiązała wszystkie 10 zadań w swojej kategorii. Drugie miejsce zajął Jakub Tynel z Krakowa, a kolejne Michał Plata z Sycowa, Ignacy Boehlke ze Szczecina i Marek Muzyka z Wilczyc. Kandydatami do reprezentacji Polski na paryski finał są Olga i Jakub.
Wszyscy mali zawodnicy, którzy zakwalifikowali się do finału, zostali przez organizatorów nagrodzeni – niejako na zachętę, by w kolejnych latach także chcieli wziąć udział w konkursie.
mm2.jpg
mm3.jpg
W kategorii CM dla dzieci z klasy czwartej podstawówki zadania rozwiązywało 47 osób. W finałowej ósemce znaleźli się sami chłopcy. Najlepszy był Antoni Buraczewski z Wrocławia, który rozwiązał wszystkie 16 zadań w tej kategorii. Kolejne miejsca zajęli: Maciej Ignaciuk z Dziekanowa Leśnego, Jakub Pająk z Działdowa, Adam Stachelek z Warszawy, Grzegorz Kraszewski z Wrocławia, Jerzy Komisarski z Łodzi, Jakub Tyrała z Myślenic i Cyprian Ziółkowski z Wrocławia. Do Paryża pojadą Antoni i Maciej.
mm4.jpg
W kategorii C1 - dla uczniów klas piątych i szóstych szkoły podstawowej – rywalizowały 54 osoby. Zwyciężył Paweł Lamża z Łazisk Górnych, który w ubiegłym roku w Paryżu zajął czwarte miejsce na mistrzostwach świata. W tegorocznym finale krajowym zdobył komplet punktów, rozwiązując wszystkie 22 zadania. Kolejne miejsca zajęli Paweł Gadziński z Bielska-Białej, Jeremiasz Preiss z Wrocławia, Konrad Czarnecki z Warszawy, Władysław Sowul z Przerośli, Maksymilian Kuchta z Koszalina, Paweł Cirko z Kluczborka, Marek Zbysiński z Jabłonnej i Dominika Horodecka z Gdyni. Kandydatami na wyjazd do Paryża są laureaci czterech pierwszych miejsc.
mm5.jpg

W kategorii C2 startowali gimnazjaliści i była to mocno obsadzona kategoria z aż 70 zawodnikami. Zwyciężył w niej debiutant w tym konkursie, Jacek Nitychoruk z Raciborza, który - podobnie jak i zwycięzcy poprzednich konkurencji - także rozwiązał wszystkie 28 zadań w swojej rywalizacji. Na kolejnych miejscach uplasowali się Kinga Sztonyk z Wałbrycha, Piotr Kępczyński z Warszawy, Justyna Jaworska ze Szczecina, Mateusz Rzepecki z Wrocławia, Maciej Maruszczak ze Szczecina, Radosław Girul z Wrocławia, Piotr Filipiak ze Szczecina, Tomasz Lamża z Łazisk Górnych i Jakub Kamiński z Wrocławia. Najlepsza szóstka to kandydaci do paryskiego finału.
mm7.jpg
mm6.jpg
L1 to z kolei kategoria licealistów. W finale krajowym dwóch zawodników rozwiązało wszystkie 32 zadania. Pierwszym był Beniamin Stecuła z Bytomia. To wielokrotny mistrz, który w Paryżu wygrywał w kategoriach CE, CE1, CM i C2. Drugie miejsce zajął natomiast Philip Smoleński–Jense z Przecława. Organizatorzy wyróżnili także zawodników, którzy uplasowali się na kolejnych 12 miejscach. To Marcin Solarski z Piły, Kamil Ćwintal z Ożarowa, Krzysztof Wilczek z Kielc, Rafał Łyżwa z Radomia, Grzegorz Ciesielski z Mokronosu Górnego, Barbara Zięba z Wrocławia, Jędrzej Hodor z Rudawy, Rafał Pragacz z Kielc, Kacper Szyca z Chojniczek, Mateusz Radecki z Radomia, Anna Szymańska z Warszawy i Stanisław Kaźmierowski z Zalesia Górnego.
mm10.jpg
mm9.jpg
W kategorii L2 mierzyli się ze sobą studenci. Wielu z nich przez lata rywalizowało w konkursie w konkurencjach dla młodszych zawodników, a część ma na swoich kontach medale mistrzowskie i olimpijskie. Na pierwszym miejscu podium stanął Mateusz Rapicki z Uniwersytetu Warszawskiego. Rozwiązał 35 z 36 konkursowych zadań. Kolejne miejsca zajęli Łukasz Bożyk z Warszawy (wielokrotny mistrz świata i olimpijczyk), Grzegorz Adamski ze Śmiłowa, Krzysztof Foszcz z Tarnowa, Łukasz Łabęcki z Warszawy, Kamil Rychlewicz z Łodzi, Artur Pragacz z Kielc, Radosław Serafin z Wrocławia i Tomasz Tokarski z Bytomia. Laureaci czterech pierwszych miejsc mają nas reprezentować w Paryżu.
mm8.jpg
Kategoria GP powstała z myślą o osobach dorosłych – każdym chętnym, który jest miłośnikiem matematyki i chce spróbować swoich sił w konkursie. Zmierzyło się w niej 51 osób o bardzo różnych zawodach – od lekarzy, przez inżynierów, po osoby pracujące w finansach. Zwyciężył Przemysław Urban z Warszawy, na co dzień księgowy. Drugie miejsce zajął Waldemar Bednarz, absolwent PWr, niedawny kandydat na prezydenta Wrocławia. Na kolejnych pozycjach uplasowali się Witold Rosiński z Długołęki, Przemysław Ponikowski z Radzynia Podlaskiego i Urszula Szczepaniak z Białegostoku.
mm11.jpg
Ostatnią kategorią było HC. Startują w niej osoby o najwyższych umiejętnościach matematycznych, najczęściej zawodowi matematycy. W szranki stanęło 20 osób. Pierwsze miejsce zdobył Andrzej Grzesik z Krakowa, absolwent matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, który za miesiąc będzie tam bronił doktorat. Rozwiązał 35 z 36 konkursowych zadań. Kolejne miejsca zajęli Sylwester Błaszczuk z Sadowia, Barbara Wolnik z Sopotu, Michał Handzlik, obecnie mieszkający w Amsterdamie i Piotr Pawlikowski z Kluczborka, który sam przyznał się do błędu, jakiego nie zauważyło jury i w związku z tym – jak podkreślali organizatorzy – zasłużył na honorową nagrodę fair play tej edycji konkursu. Do Paryża pojadą Andrzej i Sylwester.
mm12.jpg
Finał pod koniec sierpnia
Najlepsi w poszczególnych konkurencjach wygrali finansowanie wyjazdu do Paryża i nagrody ufundowane przez rektora Politechniki Wrocławskiej. Zawodnicy z czołówki byli także honorowani nagrodami specjalnymi ufundowanymi przez m.in. Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP, Ewę Kopacz, premier rządu, Joannę Kluzik-Rostkowską, minister edukacji narodowej i Radosława Sikorskiego, marszałka Sejmu. Swoje nagrody ufundowali także profesor Marian Hotloś, dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i profesor Krzysztof Stempak, kierownik Katedry Matematyki, którzy wręczali zawodnikom dyplomy i upominki wspólnie z profesorem Tadeuszem Więckowskim i dr. Rościsławem Rabczukiem, przewodniczącym honorowym komitetu organizacyjnego i członkiem Międzynarodowego Komitetu Gier Matematycznych.
Reprezentacja Polski wyjedzie do Paryża w ostatnim tygodniu sierpnia. Stworzą ją kandydaci wyłonieni w zawodach (lub - w razie, gdyby nie mogli wyjechać na mistrzostwa - osoby z kolejnych miejsc w poszczególnych kategoriach). Tegoroczne Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych będą rozgrywane po raz 29. Reprezentacja naszego kraju uczestniczy w nich od 1992 r. i od początku ma duże szanse medalowe. W ubiegłym roku nasi matematycy wywalczyli we Francji 11 krążków, w tym pięć złotych.
Krajowe eliminacje do tych zawodów organizują wspólnie Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Lucyna Róg