Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Rozpoczął się International Staff Training Week 2015

11.05.2015 | Aktualizacja: 21.05.2015 14:05

International Staff Week na Politechnice Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur)

Po raz drugi Politechnika Wrocławska gości przedstawicieli biur współpracy międzynarodowej uczelni z innych krajów. Przez tydzień będą dyskutować o międzynarodowych programach, zwiedzać uczelnię, Wrocław i Dolny Śląsk
Przyjechało 20 gości, głównie z Europy, ale są także przedstawiciele uczelni z Republiki Południowej Afryki i Libanu. Najliczniejsza jest reprezentacja Hiszpanii, z Uniwersytetów w Rioja, Valencji, Maladze. Są przedstawiciele uniwersytetów w Finlandii, Niemczech, Austrii, Grecji, Portugalii, Rosji, Włoszech.
Joanna Pająk, kierująca Działem Współpracy Międzynarodowej Politechniki Wrocławskiej: - Wśród gości są nie tylko przedstawiciele takich biur, jak nasze. Jest też jedna pani dziekan, są osoby prowadzące między innymi zajęcia ze studentami zagranicznymi. Będziemy dyskutować o interacjonalizacji studiów, wymieniać się doświadczeniami, zastanawiać nad usprawnieniem działających już programów wymiany. Wiele uniwersytetów organizuje podobne „International week”. To dość popularna forma utrzymywania kontaktów z partnerskimi uczelniami. Łatwiej się załatwia różne sprawy, kiedy zna się partnerów osobiście, a nie tylko z e-maili i rozmów przez.


W poniedziałek, po spotkaniu wstępnym i prezentacji uczelni, goście zwiedzili akredytowane laboratorium CAMT (Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych) na Wydziale Mechanicznym. Duże zainteresowanie wzbudziły projekty rekonstrukcji antropologicznych, prototypy implantów i elektryczny motocykl, nad którego udoskonaleniem pracują studenci Wydziału Mechanicznego.
Uczestnicy International Week obejrzeli też mobilne laboratorium do badania infrastruktury podziemnej miast. Umieszczone w minibusie roboty, połączone są z komputerem i pozwalają na badanie podziemnych przewodów sanitarnych, rur wodnych i gazowych, kontrolę ich stanu i lokalizowanie ewentualnych miejsc uszkodzeń. Laboratorium służy do celów szkoleniowych, badawczych, ale też do wykonywania zleconych ekspertyz.
W programie spotkania są warsztaty i dyskusje na temat projektów międzynarodowych. Będzie także zwiedzanie Wrocławia. W środę czekają uczestników specjalne atrakcje kulinarne: część gości ma serwować swoje narodowe przysmaki pozostałym uczestnikom konferencji i studentom. W czwartek pojadą zwiedzać region - będą oglądać między innymi Zamek Książ i Kościół Pokoju w Świdnicy.
km