Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Dziesięciu naukowców z PWr w programie „Top 500 Innovators”

29.05.2015 | Aktualizacja: 02.06.2015 16:13

Ponad 300 kandydatów starało się o przyjęcie do ministerialnego programu „Top 500 Innovators”. Przyjęto 180 z nich, w tym dziesięciu naukowców z Politechniki Wrocławskiej. Jeszcze w tym roku wyjadą na dziewięciotygodniowe programy stażowo-szkoleniowe na najlepszych uczelniach świata

W programie biorą udział naukowcy pracujący w jednostkach naukowych i ośrodkach transferu technologii. Jeszcze w tym roku wyjadą w pięciu grupach na dziewięciotygodniowe programy stażowo-szkoleniowe (od lipca do listopada) w zakresie współpracy z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacji ich wyników. Staże odbędą się na najlepszych uczelniach świata, na Stanford University w Stanach Zjednoczonych i University of Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Wybór finalistów został podzielony na kilka etapów. Po formalnej ocenie wniosków przeprowadzono rozmowy kwalifikacyjne, w których oceniano m.in. innowacyjność prowadzonych projektów, dotychczasowe sukcesy komercjalizacyjne, motywację do udziału w programie oraz zdolności komunikacyjne i umiejętność współpracy w zespole.


Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreśla, że absolwenci „Top 500 Innovators” są jedną z najaktywniejszych grup  w polskim środowisku naukowym. Współtworzą system innowacji i transferu technologii w Polsce, odnosząc liczne sukcesy krajowe i międzynarodowe. Dzięki podejmowanym działaniom zmieniają postawę środowiska naukowego wobec innowacyjności i wspierają administrację centralną w działaniach mających na celu wzrost konkurencyjności polskiej nauki. 

W tegorocznej edycji programu weźmie udział dziesięciu naukowców z Politechniki Wrocławskiej. To dr hab. Marcin Sieńczyk z Wydziału Chemicznego (jego kandydatura została najlepiej oceniona przez organizatorów programu „Top 500 Innovators”), Stanisław Saganowski, doktorant na Wydziale Informatyki i Zarządzania, dr Monika Danielewska z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki,  dr Urszula Libal z Wydziału Elektroniki, dr hab. Przemysław Kazienko z Wydziału Informatyki i Zarządzania, dr Paweł Maślak z Wydziału Mechanicznego, Joanna Helman, doktorantka na Wydziale Mechanicznym, dr Damian Pietrusiak z Wydziału Mechanicznego, Jan Tarka, doktorant na Wydziale Elektroniki i Łukasz Augustyniak, doktorant na Wydziale Informatyki i Zarządzania.

Kolejne trzy osoby z Politechniki Wrocławskiej znalazły się na liście rezerwowej.

l