Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Konkurs dla młodych zdolnych i innowacyjnych

08.06.2015 | Aktualizacja: 08.06.2015 15:48

Profesor Mirosław Kutyłowski pracuje na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur)
Politechnika Wrocławska oraz Huawei ogłosiły konkurs na prace studentów PWr na temat Cyber Security, czyli bezpieczeństwa w sieci teleinformatycznej

Rozmowa z profesorem Mirosławem Kutyłowskim z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej
Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz: - Przedmiotem konkursu są prace studenckie dotyczące koncepcji służących zapewnieniu bezpieczeństwa w systemach teleinformatycznych, a w szczególności możliwości ochrony informacji oraz prywatności użytkowników. Czy w ogóle możemy mówić o prywatności użytkownika w sieci?
Profesor Mirosław Kutyłowski, członek jury konkursu: - Jak zawsze, na początek stawiamy na wygodę, a dopiero potem zastanawiamy się nad konsekwencjami używania nowych produktów. Obecnie sytuacja nieco polepsza się, w dużej mierze pod wpływem presji wywieranej przez Unię Europejską i forsowania koncepcji "privacy-by-design". Pamiętać jednak należy, że pomiędzy koncepcją a realizacją daleka droga i konieczne jest zbudowanie wielu podstawowych narzędzi technicznych. Bez nich jesteśmy bezbronni wobec tych, którzy w niecny sposób chcą wykorzystać nasze dane osobowe. Niestety użytkownicy są często nieświadomi zagrożeń i mówiąc "przecież nic złego nie robię i nic nie mam do ukrycia" nie zdają sobie sprawy, że dane te mogą posłużyć do tzw. kradzieży tożsamości. Skutki mogą być nieprzyjemne - np. kredyt, który przyjdzie nam spłacać za oszusta. 
Kto może czuć się bezpiecznie w sieci i kiedy? Jakich reguł należy przestrzegać dla własnego dobra?
Nikt nie powinien czuć się bezpieczny. Podejrzenia o założenie podsłuchu telefonu kanclerz Angeli Merkel powinny ostrzec, że nawet tam gdzie istnieją kompetentne organy, mające za zadanie zapewnić bezpieczeństwo teleinformatyczne, nie można do końca być pewnym. Zawsze należy brać pod uwagę, że potencjalny przeciwnik ma pełny dostęp do danych w systemie teleinformatycznym.
Na czym skupiają się dziś w swojej pracy twórcy zabezpieczeń?
Jest kilka pięt achillesowych współczesnych systemów. Jednym z takich podstawowych obszarów problemów jest uwierzytelnianie. Systemy oparte o login i hasło są raczej zaprzeczeniem tzw. dobrych praktyk. Co więcej, zbyt często przekazujemy pełne dane dotyczące własnej tożsamości wtedy, gdy jest to w istocie zbędne. Metody takie, jak tzw. "anonymous credentials", mają służyć wykazaniu przez użytkownika, że ma określone cechy (np. pełnoletność), bez przekazywania danych osobowych.   
Do kogo adresowany jest konkurs?
Do młodych, zdolnych i pracowitych ludzi, którzy chcą budować innowacyjne technologie i rozwiązywać problemy, które wydają się niemożliwe do rozwiązania.
Czym ten konkurs różni się od innych dotyczących bezpieczeństwa w sieci?
To druga edycja tego konkursu organizowana na Politechnice Wrocławskiej. Zasady są takie same jak w zeszłym roku. Stawiamy na pomysły i idee.
Nie stawiamy wymagań formalnych - oprócz ograniczenia konkursu do studentów I i II stopnia. Chodzi o to, że niektórzy doktoranci mieliby zbyt wielką przewagę na starcie, a nam chodzi o to, by stworzyć szansę dla młodszych.
Jest pan, obok profesora Jacka Cichonia oraz dr. Guilin Wang (Team Leader of the IoT Security, Huawei, Singapur) członkiem komisji konkursowej. Jakie są główne kryteria wyboru zwycięzcy?
Przede wszystkim innowacyjność pomysłu i potencjalny wpływ na realne możliwości zapewnienia bezpieczeństwa i prywatności użytkowników.
Jakie nagrody czekają na najlepszych?
Zwycięzca zostanie zaproszony do udziału w warsztatach w ośrodku badawczo-rozwojowym w Shenzhen. To jeden z najlepszych ośrodków w zakresie ICT na świecie, a samo dziesięciomilionowe, ultranowoczesne miasto, położone naprzeciw Hong Kongu to fascynujące miejsce, w którym przed kilkudziesięciu laty nie było właściwie nic. Dziś to metropolia niekiedy przyćmiewająca Hong Kong. Poza nauką, na laureata czeka również program kulturalny w Pekinie.   
Jednak największa nagroda, którą uczestnicy konkursu sami sobie zapewniają, to własna wiedza i umiejętności - tak ważne i poszukiwane na europejskim rynku pracy.
Rozmawiała Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Prace konkursowe należy składać w postaci rozszerzonego abstraktu w języku angielskim, w formacie pdf, do 4 stron A4. Do abstraktu można dołączyć inne materiały dotyczące proponowanej koncepcji – również w formacie pdf i języku angielskim. Prace należy składać drogą elektroniczną do 20 czerwca na adres: miroslaw.kutylowski@pwr.edu.pl z tematem wiadomości [KONKURS]. Więcej tutaj.