Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Politechnika w gronie uczelni, po których zarabia się najwięcej

05.08.2015 | Aktualizacja: 05.08.2015 14:37

(fot. Krzysztof Mazur)
Politechnika Wrocławska znalazła się na trzecim miejscu w Polsce i pierwszym na Dolnym Śląsku w zestawieniu wynagrodzeń absolwentów uczelni wyższych w 2014 r. przygotowanym przez firmę Sedlak&Sedlak. Mediana dla naszej uczelni wyniosła 6,5 tys. zł brutto

Zestawienie 30 polskich uczelni, po ukończeniu których mediana pensji jest najwyższa, powstało w oparciu o wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2014.
Na podstawie wyznaczonej mediany, która w tym przypadku oznacza, że połowa badanych absolwentów zarabia więcej, a połowa mniej, Politechnika Wrocławska została sklasyfikowana na trzecim miejscu w Polsce i na pierwszym na Dolnym Śląsku. Mediana dla PWr wyniosła 6,5 tys. zł, a z opublikowanych danych wynika, że aż 25 proc. naszych absolwentów zarabia powyżej 9,9 tys. zł.

– Na wysoką pozycję Politechniki Wrocławskiej w rankingu składa się kilka istotnych czynników. Jednym z głównych jest doskonała jakość kształcenia, doceniana i chwalona przez polskie przedsiębiorstwa i międzynarodowe koncerny – podkreśla Dariusz Piasecki, dyrektor Biura Karier Politechniki Wrocławskiej. - Oprócz tego wpływ mają także szerokie możliwości rozwoju osobistego i zawodowego studentów zapewniane zarówno przez Biuro Karier, jak i współpracujących pracodawców, szeroką ofertę kursów dodatkowych oraz liczne koła naukowe i organizacje studenckie działające na uczelni.
Prowadzone przez Biuro Karier badanie losów zawodowych absolwentów pokazuje dodatkowo, że bardzo szybko znajdują oni zatrudnienie – 70 proc. do trzech miesięcy od obrony pracy dyplomowej, a kolejne 20 proc. poszukuje pracy od trzech do sześciu miesięcy.
– Doskonale na rynku radzą sobie również firmy zakładane przez naszych absolwentów. W ich przypadku blisko 77 proc. osiąga zysk na poziomie pensji pracownika wyższej niż 3400 zł, w tym dla ponad 33 proc. ten ekwiwalent wynosi więcej niż 6400 zł – dodaje Dariusz Piasecki.
W rankingu przedstawionym prze firmę Sedlak&Sedlak naszą uczelnię wyprzedziły jedynie Politechnika Warszawska (7,7 tys. zł) oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (8,7 tys. zł).
Pełny raport dostępny jest tutaj.
Michał Ciepielski