Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Najwięcej wynalazków powstaje na Politechnice Wrocławskiej

22.09.2015 | Aktualizacja: 24.09.2015 08:38

Mgr inż. Damian Stefanow i prof. Piotr Dudziński przy dynamicznym testerze gruntów (fot. Krzysztof Mazur)

Politechnika Wrocławska patentowym liderem kolejny rok – wynika z najnowszego raportu Urzędu Patentowego RP. Tylko w 2014 r. nasza uczelnia dokonała 153 zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych oraz uzyskała 123 patenty i prawa ochronne na wzory użytkowe
 Wśród wynalazków, które zostały zgłoszone w poprzednim roku przez naukowców Politechniki Wrocławskiej, znajduje się m.in. tester gruntowy. To nowatorskie urządzenie bada dynamiczny wpływ podwozi pojazdów terenowych na wytrzymałość i odkształcenia gruntów. Dzieło pracowników Wydziału Mechanicznego prof. Piotra Dudzińskiego i mgr. inż. Damiana Stefanowa zostało docenione już w 2014 r. na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.


Z pracy naukowców PWr coraz częściej korzystają przedsiębiorcy. Na przykład firma Bioavlee, zajmująca się nowoczesnymi technologiami rozpoznawania szczepów bakterii, wdrożyła wynalazek pracowników Wydziału Podstawowych Problemów Techniki prof. Haliny Podbielskiej i dr. inż. Igora Buzalewicza. Opatentowali oni sposób badania kolonii bakterii hodowanych na podłożach stałych oraz układ optyczny do ich badania.
– Także kilkanaście innych rozwiązań, które w 2014 roku zostało zgłoszonych do Urzędu Patentowego, doczekało się już komercjalizacji – mówi Katarzyna Paprzycka, rzecznik patentowy z Działu Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej PWr.

patenty1.jpg

Firmy i przedsiębiorców zainteresowane współpracą z naukowcami Politechniki Wrocławskiej mogą znaleźć potrzebne informcje na portalu www.biznes.pwr.edu.pl.
Pełen raport UPRP można znaleźć na stronie internetowej instytucji.
Andrzej Charytoniuk