Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Grant dla dr Moniki Danielewskiej. Pomoże stworzyć okulistyczne urządzenie

26.10.2015 | Aktualizacja: 27.10.2015 09:20

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki szóstego konkursu w ramach Programu LIDER. Wśród 34 projektów, które uzyskały finansowanie, znalazła się praca dr inż. Moniki Danielewskiej z Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej 

Projekt naszej badaczki nosi nazwę: "Prototyp urządzenia do rejestracji i analizy dykrotyzmu oka oraz wczesnej diagnostyki jaskry" i zostanie wsparty kwotą prawie 1,2 mln zł.


W ramach swojej pracy naukowej dr Danielewska postanowiła sprawdzić, jak pulsuje oko u osób zdrowych oraz chorujących na jaskrę i od czego zależy rytm ruchów gałki ocznej. W tym celu przeprowadziła kompleksowe badania na znacznej grupie pacjentów. Wyniki były zaskakujące i przełomowe. Badaczka zaobserwowała zmiany w kształcie pulsu oka u większości osób z jaskrą. Okazało się, że oko z jaskrą pulsuje w szybszym tempie niż rytm bicia serca, a nie w takim samym, jak wcześniej sądzono. Odkryte zjawisko nazwała dykrotyzmem oka, a jego wykrycie było możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnej, bezdotykowej i ciągłej metody do pomiaru pulsu oka. 

- Dykrotyzm oka to podwójny puls rogówki, który przypada na jedno uderzenie serca – wyjaśnia dr Danielewska. – Jego występowanie potwierdziłam u około 70 proc. osób zdrowych powyżej 50. roku życia i u około 90 proc. chorujących na jaskrę. 

Oczywiście samo odkrycie nie spowoduje, że leczenie choroby stanie się łatwiejsze.
Dr Monika Danielewska: - W przypadku diagnostyki jaskry bardzo ważne jest zebranie przez okulistę szeregu informacji dotyczących kondycji zdrowotnej oczu osoby badanej. Wiąże się to z koniecznością użycia kilku urządzeń okulistycznych. Jednak żadna z istniejących na rynku metod nie ma zastosowania w ocenie dykrotyzmu oka.
Dlatego w ramach projektu LIDER dr Danielewska zbuduje prototyp urządzenia do rejestracji i analizy ocznego pulsu dykrotycznego oraz wdroży go w praktyce klinicznej. 

W przyszłości urządzenie pozwoli okulistom zebrać - dotychczas niedostępne -  informacje na temat dynamicznych zmian parametrów gałki ocznej, co przyczyni się do wcześniejszego wykrycia jaskry u pacjentów oraz monitorowania skuteczności leczenia operacyjnego tej choroby.

- Dofinansowanie z NCBiR pomoże mi również stworzyć własny zespół badawczy oraz umożliwi komercjalizację mojego urządzenia -  zapowiada dr Monika Danielewska.

ach