Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Gala w Operze Wrocławskiej na zakończenie jubileuszu 70 lat Politechniki Wrocławskiej

15.11.2015 | Aktualizacja: 17.11.2015 10:19

Gala 70-lecia Politechniki Wrocławskiej (fot. Bartosz Sadowski)
Władze regionu, przedstawiciele świata nauki i biznesu oraz wielu gości z zagranicy świętowało wspólnie z Politechniką Wrocławską jej jubileusz. W niedzielę w Operze Wrocławskiej oficjalnie zakończyliśmy obchody 70-lecia naszej uczelni
- Każdy 15 listopada jest dla Politechniki Wrocławskiej dniem szczególnym – mówił ze sceny Opery Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr, przemawiając do kilkuset gości. – To rocznica pierwszego polskiego wykładu wygłoszonego przez prof. Kazimierza Idaszewskiego. Była to data symboliczna, kończąca bardzo trudny etap dla uczelni. Etap kilku miesięcy wielkiego wysiłku włożonego w to, by Politechnika Wrocławska mogła funkcjonować. Jesteśmy spadkobiercami materialnego dorobku niemieckiej Wyższej Szkoły Technicznej oraz kontynuatorami tradycji Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Bez zaangażowania lwowskich profesorów, którzy przybyli do Wrocławia po wojnie, nie byłoby dzisiaj Politechniki Wrocławskiej. Ale i nie byłoby jej bez wysiłków dzisiejszych pracowników uczelni. Z tego miejsca chciałem wszystkim państwu serdecznie podziękować – podkreślał rektor.

Przypomniał także, że Politechnika Wrocławska zaczynała z 600 studentami, a dziś kształci 35 tys. młodych ludzi na 16 wydziałach. Może pochwalić się nowoczesnymi laboratoriami badawczymi i kampusem uznawanym za jeden z 15 najpiękniejszych na świecie (według portalu Huffington Post).

- Bez państwa pracy, pasji, emocji i jasnej wizji rozwoju Politechnika Wrocławska nie byłaby najlepszą uczelnią techniczną w Polsce, partnerem w międzynarodowych konsorcjach i liderem wielkich projektów – mówił do pracowników uczelni prof. Tadeusz Więckowski. -  Dziękuję.

Podczas niedzielnej gali tytuł honorowego profesora Politechniki Wrocławskiej odebrał prof. Lothar Kroll, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu w Chemnitz i szef Fraunhofer Plastic Center w Oberlausitz. Profesor od lat współpracuje z Politechniką Wrocławską. Dzięki jego zaangażowaniu nasza uczelnia realizuje wspólnie z niemiecką uczelnią 10 projektów badawczych i trzy edukacyjne. Naukowiec był współpromotorem pracy magisterskiej powstałej na naszej uczelni oraz organizatorem i opiekunem dwóch staży dla doktorantów PWr.
kroll.jpg
- Profesor Kroll to wielki przyjaciel Politechniki Wrocławskiej – podkreślał prof. Więckowski. – Dzięki niemu możliwa jest wymiana studentów i doktorantów między naszymi uczelniami, a w przyszłym roku wspólnie zorganizujemy konferencję, która jest naszym dużym wspólnym projektem.Prof. Lothar Kroll podkreślał, że czuje się wyróżniony: - Dziękuję za zaufanie, wdzięczność i za ten honor – mówił. – Staramy się wspólnie zbudować sieć połączeń między Saksonią a Śląskiem. Mam nadzieję, że moja honorowa profesura tę sieć wzmocni. 
Po raz pierwszy w historii naszej uczelni jej władze nadały także tytuł honorowego konsula Politechniki Wrocławskiej. Przyznano go oficjalnie podczas gali w Operze Wrocławskiej. Jak tłumaczył prof. Tadeusz Więckowski, ten tytuł to konsekwencja kierunku, jaki obrała Politechnika Wrocławska. – Dążymy do tego, by być nowoczesnym europejskim uniwersytetem badawczym. Dlatego senat zadecydował o powołaniu konsuli honorowych Politechniki Wrocławskiej poza granicami naszego kraju – wyjaśniał.

Jako pierwszy tę godność przyjął dr inż. Tu Duc Hoa z Wietnamu. To absolwent Politechniki Wrocławskiej. Studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego, a po obronie pracy magisterskiej wrócił do ojczyzny, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję prezesa i dyrektora generalnego firmy projektowo-budowlanej Thikeco. Jak sam deklaruje, nigdy nie zapomniał, jak wiele zawdzięcza naszej uczelni i Polsce. Jest bardzo zaangażowany w działania na rzecz rozwoju przyjaźni wietnamsko-polskiej oraz kontaktów pomiędzy Politechniką Wrocławską i wietnamskimi uczelniami.
tu.jpg
- Bycie honorowym konsulem Politechniki Wrocławskiej to dla mnie ogromny zaszczyt – podkreślał dr Tu Doc Hoa. – I jestem pewny, że nie tylko dla mnie, ale i dla wszystkich wietnamskich absolwentów wrocławskiej uczelni. Brakuje mi słów, żeby wyrazić wdzięczność. Wietnamscy absolwenci Politechniki Wrocławskiej dobrze wspominają swoją uczelnię. Opuścili ją z bardzo dobrym wykształceniem, dzięki czemu dają sobie radę w swoim kraju.

Honorowy konsul PWr zacytował też fragment wiersza Adama Mickiewicza: „Precz z moich oczu!... posłucham od razu,/ Precz z mego serca!... i serce posłucha,/ Precz z mej pamięci!... Nie! Tego rozkazu/ Moja i twoja pamięć nie posłucha”. I zaznaczył, mówiąc w imieniu wietnamskich absolwentów PWr: - Wspomnienia z Polski nigdy nie znikną z naszej pamięci. Polska na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Wystąpienie dr Tu Doc Hoa zostało przyjęte gromkimi brawami. Honorowy konsul PWr (podobnie jak prof. Lothar Kroll) przemawiał w języku polskim. 
W czasie gali rektor Politechniki Wrocławskiej wręczył także Złote Odznaki z Brylantem (szczegóły tutaj​) oraz Lwy Politechniki Wrocławskiej (szczegóły tutaj​).
Uczestnikom gali pokazano również najmłodszego lwa, który zamieszkał w kampusie naszej uczelni. Na wyświetlonym w Operze materiale wideo można było zobaczyć posąg, który umieszczono niedawno na odnowionym budynku H-14 przy Wybrzeżu Wyspiańskiego.
lew_gala.jpg
- Lew jest symbolem Lwowa. Można go zobaczyć także na fasadzie gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej. W ten sposób lew stał się symbolem naszej uczelni – mówił prof. Więckowski. – Nasz najmłodszy lew patrzy w przyszłość, w kierunku nabrzeża, które wkrótce przejdzie gruntowny remont i otworzy nasze miasto na Odrę.
Niedzielna gala zakończyła obchody jubileuszu 70-lecia Politechniki Wrocławskiej. Wzięły w niej udział władze regionu i dolnośląscy samorządowcy, posłanki z naszego regionu, przedstawiciele uczelni z Wrocławia i innych miast Polski oraz naukowcy z zagranicy, doktorzy honoris causa Politechniki Wrocławskiej, przedstawiciele kościołów i przedsiębiorcy współpracujący z Politechniką Wrocławską.
Sponsorami obchodów 70-lecia Politechniki Wrocławskiej są Nokia, KGHM Polska Miedź, Bank Zachodni WBK i Santander Universidades, BASF Polska. Uroczystości patronatem objęły Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląski Urząd Wojewódzki.

Lucyna Róg