Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Tablice przypomną o historii naszej uczelni [ZDJĘCIA]

16.11.2015 | Aktualizacja: 16.11.2015 14:36

Odsłonięcie Tablicy Profesorów Politechniki Lwowskiej zamordowanych przez hitlerowców w lipcu 1941 r. (fot. Michał Ciepielski)

Odsłonięcie Tablicy Profesorów Politechniki Lwowskiej zamordowanych przez hitlerowców w lipcu 1941 r. rozpoczęło ostatni dzień obchodów jubileuszowego roku 70-lecia Politechniki Wrocławskiej. W uroczystości wzięły udział władze uczelni i zaproszeni goście

Tablice, które wcześniej znajdowały się w podcieniach budynku D-1, zostały wmurowane w postument postawiony na skwerze im. prof. Kazimierza Idaszewskiego, tuż przy wejściu do Bibliotechu.

Uroczystego odsłonięcia dokonali prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Jurij Bobalo, rektor Politechniki Lwowskiej oraz wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj.

– To bardzo ważny dzień zarówno dla uczelni wrocławskiej, jak i lwowskiej. Pamiętamy o tym, że jesteśmy spadkobiercami tradycji lwowskich uczelni i dlatego w naszym kampusie znalazło się miejsce, które upamiętnia profesorów ze Lwowa. Jednocześnie nie zapominamy także o tym, że nasza uczelnia jest ważna częścią miasta. Sięgając w przeszłość, kierujemy się ku przyszłości – podkreślał prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr.

Na tablicach znalazły się imiona i nazwiska ośmiu profesorów zamordowanych w 1941 r. – Kazimierza Bartla, Włodzimierza Krukowskiego, Antoniego Łomnickiego, Stanisława Pilata, Włodzimierza Stożka, Kazimierza Vetulaniego, Kaspra Weigla i Romana Witkiewicza.

– Bardzo się cieszę, że Politechnika budując przyszłość, patrzy jednocześnie w przeszłość. Dziękuję, że znalazło się miejsce, żeby umieścić pomnik upamiętniający profesorów lwowskich – mówił Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

Z kolei na znajdującej się w Alei Profesorów tablicy z nazwiskami wszystkich profesorów naszej uczelni od 1945 r., odsłonięto kolejne jedenaście nazwisk naukowców z nominacjami profesorskimi z rąk prezydenta RP.
Są to: 

•    prof. Tadeusz Gudra – Wydział Elektroniki,

•    prof. Zdzisław Hejducki – Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego,

•    prof. Marzanna Jagiełło – Wydział Architektury,

    prof. Czesław T. Kowalski – Wydział Elektryczny,

•    prof. Dariusz Łydżba – Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego,

•    prof. Witold Pytel – Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii,

•    prof. Michał Woźniak – Wydział Elektroniki,

•    prof. Rafał Weron – Wydział Informatyki i Zarządzania,

•    prof. Ryszard Makowski – Wydział Elektroniki,

•    prof. Krystyn Styczeń – Wydział Elektroniki,

•    prof. Kazimierz Wilkosz – Wydział Elektryczny.

Natomiast przy wejściu do budynku A-5 została odsłonięta tablica upamiętniająca pierwszy polski wykład we Wrocławiu, który 15 listopada 1945 r. wygłosił w tym gmachu prof. Kazimierz Idaszewski.

– Zastanawialiśmy się, czy budynku A-5 nie nazwać imieniem prof. Idaszewskiego, ale młodemu pokoleniu mogłoby to niewiele mówić, dlatego zdecydowaliśmy się na wmurowanie pamiątkowej tablicy, na której znalazło się zdjęcie z pierwszego wykładu oraz napisana w języku polskim i angielskim informacja o tym wydarzeniu – tłumaczył prof. Tadeusz Więckowski.

W północnej części gmachu A-1 naszej uczelni, przy Wejściu Cesarskim odsłonięto też tablicę pamiątkową odnosząca się do przedwojennej historii uczelnianych budynków.
– Musimy pamiętać, że Politechnika kontynuuje tradycje dwóch szkół akademickich. Spuściznę materialną odziedziczyła po otwartej w 1910 r. Królewskiej Wyższej Szkole Technicznej, a dorobek naukowy zawdzięcza Politechnice Lwowskiej. Nie można zapominać o historii, jaka by ona nie była – podkreślił prof. Tadeusz Więckowski.
Ostatnim punktem obchodów kończących rok jubileuszowy 70-lecia Politechniki Wrocławskiej będzie nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Reimundowi Neugebauerowi (prezydent Stowarzyszenia Instytutów Naukowo-Badawczych Fraunhofer Gesellschaft) i prof. Krzysztofowi Kurzydłowskiemu (dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), promocje doktorów habilitowanych oraz wręczenie Specjalnych Nagród Naukowych Rektora.

Michał Ciepielski