Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Licealiści w laboratoriach chemicznych PWr [ZDJĘCIA]

22.02.2016 | Aktualizacja: 22.02.2016 14:20

Zajęcia chemiczne uczniów z I LO w Jeleniej Górze w ramach programu „Współpraca ze Szkołami Ponadgimnazjalnymi” (fot. Krzysztof Mazur)

Wydział Chemiczny PWr gościł w sobotę uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze. Licealiści wykonywali ćwiczenia z chemii organicznej. Ich zajęcia odbyły się w ramach programu „Współpraca ze Szkołami Ponadgimnazjalnymi”

Uczniowie przyjechali na Politechnikę Wrocławską na kilkugodzinne zajęcia laboratoryjne. Realizowali ćwiczenia z chemii organicznej dotyczące węglowodanów, poznając ich właściwości energetyczne i redukujące. – Wykonywali analizę ilościową cukrów złożonych przy zastosowaniu jodometrii, jednej z najważniejszych metod analizy miareczkowej – opowiada prof. Jadwiga Sołoducho, pełnomocnik rektora ds. współpracy ze szkołami ponadgimnazjalnymi. – Nauczyli się także metod chromatograficznych stosowanych w chemii organicznej.

Licealistom najbardziej spodobała się  efektowna próba Tollensa i Trommera stosowana w identyfikacji związków chemicznych. Na Politechnikę Wrocławską przyjechali pod opieką nauczycielki chemii – Grażyny Pawlus.


Program „Współpraca ze Szkołami Ponadgimnazjalnymi” Politechnika Wrocławska realizuje od roku akademickiego 2013/2014. W jego ramach organizuje kursy wspomagające nauczanie przedmiotów ścisłych, które obejmują matematykę, fizykę i chemię. W kursach uczestniczą uczniowie klas pierwszych i drugich szkół średnich, a ostatnio rozszerzono program także o klasy trzecie. Koordynatorzy liczą na to, że zajęcia pozwolą na lepsze przygotowanie uczniów do studiów i wyrównają szanse edukacyjne młodzieży poprzez popularyzację nauki i zapoznawanie jej ze specyfiką studiowania. 

Uczniowie zainteresowani naukami ścisłymi uczestniczą w wykładach o charakterze popularnonaukowym i zajęciach laboratoryjnych organizowanych przez pracowników Politechniki Wrocławskiej. Spotkania zwykle trwają dwie godziny i są organizowane raz na dwa tygodnie albo są łączone w bloki dwu-, trzy- lub czterogodzinne. Są skoncentrowane na eksperymentach i udziale uczniów w ćwiczeniach laboratoryjnych. Odbywają się w pomieszczeniach szkoły lub pracowniach i laboratoriach Politechniki Wrocławskiej. Uczelnia zobowiązuje się też do zapewnienia pomocy dydaktycznych i materiałów potrzebnych do przeprowadzenia zajęć.
W programie uczestniczy 18 szkół ponadgimnazjalnych, głównie z Dolnego Śląska, osiem z nich dołączyło do inicjatywy w tym roku.

r