Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Co licealiści wiedzą o nanoinżynierii?

25.04.2016 | Aktualizacja: 25.04.2016 08:50

(fot. Krzysztof Mazur)

W poniedziałek finaliści konkursu „Poznaj NANO” będą na Politechnice Wrocławskiej walczyć o zwycięstwo.  – Licealiści zmierzą się z takimi zagadnieniami jak nanostruktury czy fala elektromagnetyczna – mówi Andrzej Opala, student z koła naukowego NanoIn
To właśnie studenci z koła działającego na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki oraz pracownicy Katedry Fizyki Doświadczalnej przygotowali konkurs. – Chcemy w ten sposób zainteresować uczniów dziedzinami nauk związanymi z badaniem świata w skali rozmiarów kilka tysięcy mniejszych od grubości ludzkiego włosa – wyjaśnia Andrzej Opala, który studiuje na Politechnice nanoinżynierię.


W finale konkursu nagodzonych zostanie pięć osób. Najlepsi będą mieli okazję przez dwa tygodnie uczestniczyć w projekcie naukowym realizowanym w Laboratorium Optycznej Spektroskopii Nanostruktur Katedrze Fizyki Doświadczalnej. – Planujemy też wyjazd do jednego z komercyjnych laboratoriów, żeby uczniowie mogli zobaczyć nie tylko badania w warunkach uczelnianych – opowiada Andrzej Opala.
Finałowy etap konkursu rozpocznie się o godzinie o godz. 10.30 w Strefie Kultury Studenckiej.  Uczestnicy będą odpowiadać przed komisją konkursową (złożoną ze studentów z KN NanoIn i naukowców  PWr).  Zakres zagadnień, które musieli opanować, został opublikowany na stronie internetowej konkursu. – To bardzo szeroka tematyka, więc musieliśmy jakoś młodzież nakierować – mówi student. Zapowiada, że na pewno w przyszłym roku zorganizują drugą edycję. – Wybierzemy jednak jakiś  termin w semestrze zimowym, bo wtedy maturzyści mają więcej czasu – dodaje.
Więcej o konkursie Poznaj NANO tutaj.
ISZ