Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Kampus Prusa pięknieje. Zakończył się remont Tołpówki

06.05.2016 | Aktualizacja: 07.05.2016 18:04

Tołpówka po remoncie (fot. Krzysztof Mazur)

Zakończył się trwający półtora roku remont zabytkowego budynku Tołpówki (E-5), w którym swoją siedzibę ma Katedra Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej. To kolejny po gmachu E-1 obiekt, który został odnowiony w ramach realizowanego programu rewitalizacji Kampusu Prusa.
- Kiedy osiem lat temu byłem wybierany na rektora, mówiłem o tym, jakie inwestycje chciałbym przeprowadzić w Kampusie Prusa. Chociaż nie wszystko zostało jeszcze zrobione, to te marzenia powoli się ziszczają. Zaczęliśmy od wykonanego własnymi środkami remontu budynku E-1. Potem musieliśmy walczyć o pieniądze na remont Tołpówki i sąsiadującego z nim budynku E-3, łatwo nie było, ale udało się. Za półtora roku wszystkie inwestycje w kampusie powinny się zakończyć i jestem pewien, że mój następca zadba, żeby plany zostały zrealizowane – mówił w trakcie uroczystego otwarcia gmachu rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski.


Remont Tołpówki realizowany był w dwóch etapach. Pierwszy z nich rozpoczął się w listopadzie 2014 r. i zakończył w maju 2015 r. Obejmował przebudowę oraz remont dachu, więźby i pokrycia dachowego, wszystkich sanitariatów, portierni, rozbiórkę przybudówki, a także remont pomieszczenia laboratorium techniczno-konserwatorskiego.
– Pokrycie dachowe było w bardzo złym stanie, przez co w trakcie deszczu część pomieszczeń była regularnie zalewana. Konieczne okazało się więc wzmocnienie drewnianych elementów i wymiana części stropów. Także stan pionów kanalizacyjnych pozostawiał wiele do życzenia, a w piwnicy musieliśmy sobie poradzić z wilgocią i grzybem – mówiła pełnomocnik dziekana ds. opieki konserwatorskiej nad kampusem dr inż. arch. Agnieszka Gryglewska.

tolpowka po remoncie otw4.JPG

W drugim, zakończonym w kwietniu 2016 r., etapie przebudowano i wyremontowano wnętrza budynku. Renowację przeszły wszystkie pomieszczenia, stolarka okienna, drzwiowa, klatka schodowa i elewacja wraz ze studniami doświetlającymi.
Pierwsze pomieszczenia były gotowe już pod koniec września 2015 r. Wśród nich znalazły się m.in. dwa pokoje komputerowe na pierwszym piętrze, dwa pomieszczania, w których będzie działało laboratorium techniczno-konserwatorskie i pomieszczenie w piwnicy mające na wyposażeniu ważący ok. 500 kg mikroskop skaningowy.
W trakcie prowadzonych prac okazało się, że na czas remontu budynek nie może być jednak użytkowany. Z jednej strony ułatwiło to zadanie wykonawcy, który dzięki temu zakończył prace wcześniej, ale z drugiej strony konieczne okazało się szukanie pomieszczeń zastępczych dla użytkowników budynku. Ostatecznie jednak prace zakończyły się trzy miesiące przed zakładanym wcześniej terminem.
Po remoncie zachowano bardzo wiele oryginalnych elementów – balustrady, schody, drzwi, okucia i klamki okienne, które po odnowieniu nadają budynkowi unikalny charakter. Rekonstrukcji w oryginalnych skrzynkach doczekały się także zewnętrzne rolety.

Tolpowka Po remoncie2.JPG

W trakcie prowadzonych prac nie obeszło się bez niespodzianek. W ościeżach drzwiowych znaleziono przedwojenne gazety, na ścianach fragmenty przedwojennych tapet i ściennych wzorów, a w jedynym z pomieszczeń piwnicznych budowlańcy odkryli pod posadzką basen, który prawdopodobnie powstał w latach 70. i służył do płukania torfu. Ostatecznie został skuty, a podłogę wyrównano.
Budynek przy ul. Rozbrat 7 jest własnością Politechniki Wrocławskiej od dziesięciu lat. Do 2006 r. mieściła się tam Katedra Ogrodnictwa Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej, a wcześniej Pracownia Biologii i Biochemii Torfu Akademii Rolniczej, którą kierował słynny z poszukiwań leku na raka profesor Stanisław Tołpa. Nazwa „Tołpówka” przylgnęła do budynku, pomimo zmiany właściciela.

Tolpowka_otw7.JPG

Kolejnym – już realizowanym – etapem rewitalizacji Kampusu Prusa jest przebudowa sąsiadującego z Tołpówką budynku E-3, w którym ma się znaleźć biblioteka Wydziału Architektury. Zgodnie z projektem znaczna część obiektu została odtworzona – odbudowano m.in. frontową wieżyczkę i taras na pierwszym piętrze.
Według harmonogramu prace przy budynku E-3 mają się zakończyć w sierpniu 2016 r., ale wszystko wskazuje na to, że – podobnie jak Tołpówka – zostanie on oddany do użytku wcześniej. Wówczas do dyspozycji naukowców i studentów zostanie oddana m.in. czytelnia, a w budynku będą przechowywane także starodruki.
Michał Ciepielski