Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Znamy matematyczną reprezentację Polski na mistrzostwa świata

22.05.2016 | Aktualizacja: 05.09.2016 09:20

Gala finału mistrzostw Polski w grach matematycznych i logicznych (fot. Nikodem Mazur)

430 osób mierzyło się w weekend z dziesiątkami bardzo trudnych matematycznych zadań i łamigłówek. Rozegrany na Politechnice Wrocławskiej finał mistrzostw Polski w grach matematycznych i logicznych wyłonił reprezentację naszego kraju na sierpniowe mistrzostwa świata w Paryżu
We Francji będzie nas reprezentować 30 osób, które najlepiej i najszybciej poradziły sobie z zadaniami w swoich grupach wiekowych. Wśród nich są zarówno debiutanci, jak i wielokrotni medaliści mistrzostw świata. Nasza reprezentacja jest bowiem jedną z czołowych – od lat z każdych mistrzostw wraca z miejscami na podium. Tylko w ubiegłym roku nasi matematycy wywalczyli w Paryżu aż 12 medali, w tym sześć złotych.
W krajowych zmaganiach rozegranych w weekend na Politechnice Wrocławskiej mierzyli się pasjonaci matematyki z całej Polski. Najpierw jednak przeszli przez dwustopniowe eliminacje, które odbyły się w styczniu i marcu. Finaliści to nierzadko osoby, które uczestniczą w mistrzostwach od najmłodszych lat, konkurując w coraz wyższych grupach wiekowych. W niedzielne popołudnie na uroczystej gali poznaliśmy zwycięzców tych zmagań.
- To wielka przyjemność patrzeć na te wszystkie młode twarze osób zainteresowanych matematyką – rozpoczął galę prof. Cezary Madryas, rektor-elekt Politechniki Wrocławskiej. – Matematyka to królowa nauk. Każdy, kto zrozumie matematykę, inaczej patrzy na świat. Ubodzy są ci, którzy jej nie rozumieją albo odrzucili ją, nie chcąc nawet spróbować. Gratuluję wam wszystkim, że pojęliście piękno matematyki.
Doc. dr Janusz Górniak z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej, od lat kierujący komitetet organizacyjnym mistrzostw, podkreślał, że są one konkursem wyjątkowym. – Ośmielam się nazwać go elitarnym – zaznaczył. – Jego uczestnicy mierzą się z bardzo trudnymi zadaniami, a wśród nich samych jest wielu olimpijczyków, medalistów matematycznych konkursów i wielokrotnych mistrzów świata.
W kategorii CE, czyli dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych, a zarazem debiutantów w tym konkursie, rywalizowało 27 osób. Wszyscy zostali poproszeni o wejście na scenę i wyróżnieni drobnymi nagrodami – na zachętę do dalszego rozwijania swoich umiejętności matematycznych. W tej grupie wiekowej zwyciężył Szymon Grech z Oborników Śląskich, który rozwiązał osiem na dziesięć zadań. Kolejne miejsca zajęli: Paulina Żeleźnik z Wrocławia, Olga Kraszewska, także z Wrocławia, Rafał Mamenas z Łodzi, Błażej Tłaczała z Warszawy i Marcin Horodecki z Gdyni. W Paryżu będą reprezentować nas laureaci pierwszych dwóch miejsc w tej kategorii.

galamatematyka2.jpg
W kategorii CM dla dzieci z klasy czwartej podstawówki zadania rozwiązywało 36 uczniów. Wszystkie 15 zadań rozwiązał, a tym samym zapewnił sobie zwycięstwo Norbert Dąbrowski ze Szczecina. Na kolejnych pozycjach uplasowali się: Ignacy Boehike ze Szczecina, Olga Palikowska z Gdańska, Michał Plata z Sycowa, Kamil Zarychta z Dąbrowy Górniczej, Robert Soboński z Otrębusów, Marek Muzyka z Wilczyc i Malwina Faruga z Bielska-Białej. Do Paryża pojadą Ignacy i Olga – zdobywcy pierwszych dwóch miejsc. 

galamatematyka4.jpg
W kategorii C1 - dla uczniów klas piątych i szóstych szkoły podstawowej – uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z 21 zadaniami. Najlepszy okazał się Antoni Buraczewski z Wrocławia, dwukrotny złoty medalista mistrzostw świata. Kolejne miejsca zajęli: Stanisław Nowakowski z Wrocławia, Karol Baciński z Warszawy, Maciej Ignaciuk z Dziekanowa Leśnego, Hubert Stankiewicz z Gdańska, Martyna Łopianiak z Opola, Kornel Tłaczała z Warszawy, Jeremiasz Preiss z Wrocławia, Cyprian Ziółkowski z Wrocławia, Dominika Horodecka z Gdyni, Piotr Kuc z Maskowa i Oliwa Makuch ze Szprotawy. W Paryżu będzie nas reprezentować pierwsza czwórka. 

galamatematyka12.jpg
W kategorii C2 startowali gimnazjaliści, którzy mierzyli się z 27 zadaniami. Zwyciężył Radosław Girul z Wrocławia, który rozwiązał wszystkie. Kolejne miejsca zajęli: Paweł Lamża z Łazisk Górnych, Bartłomiej Słupik z Krakowa, Maciej Dziuba z Końskiego, Witold Kimla z Zabrza, Damian Dąbrowski ze Szczecina, Oliwa Kropidłowska z Wrocławia, Justyna Palikowska z Gdańska, Piotr Filipiak ze Szczecina, Karol Jędrzejewski z Wrocławia i Jakub Kamiński z Wrocławia. Do Francji pojedzie pierwsza szóstka. 

galamatematyka_licealisci.jpg
L1 to z kolei kategoria licealistów. Aż czworo zawodników rozwiązało wszystkie 31 zadań, zatem o zwycięstwie przesądził czas ich wykonania. Najszybciej poradził sobie z nimi Maciej Maruszczak ze Szczecina, wielokrotny matematyczny mistrz świata. Następne miejsca zajęli: Anna Szymańska z Warszawy, Radomił Baran z Rzeszowa, Mateusz Radecki z Radomia, Mateusz Rzepecki z Wrocławia, Krzysztof Filipiak ze Szczecina, Philip Smoleński-Jense z Przecławia, Mateusz Wojtas z Warszawy, Grzegorz Ciesielski z Wrocławia, Rafał Pragacz z Kielc, Piotr Ambroszczyk z Końskiego, Jan Bednarski z Kani, Jacek Nitychoruk z Raciborza, Jakub Perlin z Warszawy, Jakub Kowalski z Radomia i Piotr Wasilewski z Suwałk. Do Paryża pojedzie pierwsza szóstka.

galamatematyka16.jpgW kategorii L2 mierzyli się ze sobą studenci. Do rozwiązania mieli 35 zadań. Najlepiej poradził sobie z tym Łukasz Kalinowski z Bydgoszczy, student Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, wielokrotny matematyczny mistrz świata. Kolejne miejsca zajęli Kamil Rychlewicz z Łodzi, student Uniwersytetu Warszawskiego, Tomasz Skalski z Wrocławia, student Politechniki Wrocławskiej, Grzegorz Adamski ze Śmiłowa, Łukasz Bożyk z Warszawy, Radosław Serafin z Wrocławia, Beniamin Stecuła z Bytomia, Łukasz Łabęcki z Warszawy i Artur Pragacz z Kiec. Na mistrzostwach świata będzie nas reprezentować pierwsza piątka.

galamatematyka9.jpg
Kategoria GP powstała z myślą o osobach dorosłych. Może w niej wystartować każdy, kto jest miłośnikiem matematyki i chce spróbować swoich sił w konkursie. Wśród uczestników są ludzie o różnych zawodach – m.in. lekarze, inżynierowie, architekci, ekonomiści i księgowi. W tym roku zwyciężył w niej Wojciech Zwara, inżynier sanitarny z miejscowości Banino, a na kolejnych miejscach byli: Przemysław Urban z Warszawy, Artur Hibner z Krakowa, Michał Kaczmarczyk z Krakowa i Gabriel Listowski z Zabrza. W Paryżu będzie nas reprezentowało dwóch finalistów z tej kategorii.

galamatematyka17.jpg
Ostatnią kategorią było HC. Startują w niej osoby o najwyższych umiejętnościach matematycznych, najczęściej zawodowi matematycy. Zwyciężył Sylwester Błaszczuk z Sadowia. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Marcin Bodych z Sieradza, Marcin Dublański z Krosna Odrzańskiego, Jakub Prabucki z Torunia, Andrzej Komisarski z Łodzi i Jacek Micha z Międzychodu. Pierwsza trójka pojedzie na mistrzostwa świata do Paryża.

galamatematyka6.jpg
Najlepszych nagrodzono dyplomami, pucharami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi m.in. przez Prezydenta RP,  premiera, marszałka Sejmu, Ministra Edukacji Narodowej, dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prezydenta Wrocławia i rektora Politechniki Wrocławskiej, a także przez prof. Monikę Hardygórę (nagroda dla najlepszej dziewczynki w konkursie) i prof. Jerzego Świątka oraz przez prywatne firmy.
Reprezentanci Polski wyjadą do Paryża w ostatnim tygodniu sierpnia.
lucy