Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Mistrzyni olimpijska w pływaniu odwiedzi Politechnikę Wrocławską

30.05.2016 | Aktualizacja: 30.05.2016 13:30

Otylia Jędrzejczak, najbardziej utytułowana polska pływaczka, będzie gościem drugiej edycji projektu „Fizyka sportu” organizowanego na Politechnice Wrocławskiej. Spotkanie poprowadzi dr inż. Adam Sieradzki
Projekt „Fizyka sportu” wymyślił i prowadzi dr Adam Sieradzki z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. - W trakcie spotkania swoimi spostrzeżeniami podzielą się naukowiec na co dzień zajmujący się fizyką i znakomita pływaczka, której ruchy często wydawały się sprzeczne z prawami fizyki - opowiada Patrycja Barowicz, koordynatorka wydarzenia. – Rok temu, wraz z siatkarzami Krzysztofem Ignaczakiem i Piotrem Gruszką próbowaliśmy przenieść na salę wykładową siatkarskie boisko, tym razem poprzeczkę stawiamy... w basenie.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w środę w Strefie Kultury Studenckiej (bud. C-18, ul. Hoene-Wrońskiego 10). Wstęp wolny.


Fizyka Sportu ma popularyzować nauki ścisłe poprzez prezentację różnego rodzaju dyscyplin sportowych, takich jak np. siatkówka czy pływanie. Ważnym elementem każdego z wykładów będzie interakcja prowadzących ze słuchaczami i odpowiadanie na ich pytania i wątpliwości.
Otylia Jędrzejczak to mistrzyni (200 m stylem motylkowym) i dwukrotna srebrna medalistka (100 m stylem motylkowym i 400 m stylem dowolnym) Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 r. Wywalczyła też 25 medali mistrzostw świata i Europy. Trzykrotnie biła rekord świata. W latach 2004-2006 była wybierana najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Karierę zakończyła oficjalnie w styczniu 2014 r.
Dr Adam Sieradzki - adiunkt w Katedrze Fizyki Doświadczalnej w grupie prof. Ryszarda Poprawskiego, zajmującej się badaniem materiałów multiferroicznych. Popularyzator nauki, dwukrotnie (2013, 2014) wybrany przez studentów ulubionym wykładowcą w plebiscycie Radia Luz.
Andrzej Charytoniuk